Vláda vyslovila áno pre kaštieľ v Rusovciach. Rekonštrukcia národnej pamiatky sa začína

Vláda vyslovila áno pre kaštieľ v Rusovciach. Rekonštrukcia národnej pamiatky sa začína

BRATISLAVA / Nielen armáda, ale aj kultúra si v stredu ukrojila z finančného koláča. Vláda definitívne odobrila rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. Neogotická pamiatka je v zúboženom stave a rozhodnutím vlády sa môže začať plniť plán, na konci ktorého má byť v roku 2023 reprezentatívna budova. Okrem iného, aj pre najvzácnejšie zahraničné návštevy.

Úrad vlády SR predstavil projekt obnovy kaštieľa v bratislavskej mestskej časti Rusovce ešte 11. júna. Roky chátrajúci kaštieľ tak dostane doslova nový lesk. Rekonštrukcia sa totiž nebude týkať len samotnej budovy, pôjde aj o úpravu parku, záhrady aj čeľadníkov. Kaštieľ patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. 

Kaštieľ v Rusovciach a jeho areál by sa mal v obnovenej podobe verejnosti predstaviť o päť rokov v lete. Nová podoba kaštieľa a jeho areálu, ktoré majú slúžiť štátnej reprezentácii a čiastočne aj verejnosti, by mala štát stáť v rokoch 2018 až 2023 vyše 71 miliónov eur bez DPH, päť miliónov eur sa plánuje získať z európskych zdrojov. Toto číslo vyplýva  z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy, zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu. Analýza je zároveň súčasťou návrhu na financovanie obnovy kaštieľa. 

O rekonštrukcii sa rozhodovalo v stredu na 115. schôdzi vlády, ktorá bola zároveň aj predprázdninovou. Podľa materiálu má vedúci Úradu vlády do 31. júla roku 2023 zabezpečiť rekonštrukciu NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu v súlade s návrhom ohľadom financií na rekonštrukciu. Zároveň minister financií ale musí zabezpečiť spomínané financie. "Musím dosiahnuť to, aby sa s rekonštrukciou začalo. Ak to ja nestihnem dokončiť ja, urobí to nový premiér po mne. Ja ale urobím všetko preto, aby sa to uskutočnilo," odpovedal premiér Peter Pellegrini na otázku, či si myslí, že to stihne za jeho vládu. 

Úradníci z rezortu pôdohospodárstva ale tvrdia, že rozpočet je premrštený. Rekonštrukciu porovnávajú s tou na Haličskom zámku. Ten prerobili na hotel. s jeho rekonštrukciou začali už ale pred dekádou. Vyšlo ich to sotva 14 miliónov eur. "Chceme poukázať na to, že podobný projekt bol za menej peňazí. Myslím si ale, že to bude predchádzať verejnému obstarávaniu," uviedla ministerka Gabriela Matečná. Podľa Pellegriniho ale počas rokovanie Matečná nevyjadrila žiadnu pripomienku. Premiér taktiež verí korektnému verejnému obstarávaniu. 

"Kaštieľ v Rusovciach plní funkciu reprezentatívnej budovy pre najvyššie ústavné návštevy. To je dôvod, prečo by som tento kaštieľ neporovnával so stavbou v Halíči," vysvetlil Štefan Kišš riaditeľ útvaru hodnôt za peniaze. 

Rozdelenie verejného obstarávania

Verejné obstarávanie na rekonštrukciu kaštieľa a obstarávanie na arboristiku a krajinnú architektúru sa má spustiť do 30 dní odo dňa schválenia návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého pozemku. 

Ďalšie verejné obstarávanie na časť rekonštrukcie čeľadníka až po zapracovaní výsledkov stavebno-technického prieskumu a na časť interiér a mobiliár bude verejné obstarávanie vyhlásené najneskôr 24 mesiacov pred plánovaným ukončením rekonštrukcie.

Harmonogram obnovy jednotlivých častí 

Obnova kaštieľa s priľahlými plochami, prístupovými komunikáciami a inžinierskymi sieťami je naplánovaná na 54 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi stavby. Obnova čeľadníka s priľahlými plochami, prístupovými komunikáciami je plánovaná tiež na 54 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi stavby. Na rovnaký čas je plánovaná i výsadba, výruby a ošetrenia stromov v parku, úprava trávnikov a doplnenie prvkov drobnej architektúry. 

Kaštieľ ako v roku 1906

V interiéri chcú zachovať a obnoviť všetky historické maľby, povrchy stien a stropov. Interiérový mobiliár reprezentačných priestorov bude nový. Výzdobu doplnia o originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea.

 Budovu čeľadníka, ktorá bude prístupná verejnosti, tiež komplexne zrekonštruujú. Nádvorie zastrešia a vytvoria tu priestor na oddych či na sobáše. Na prízemí má byť komunitné centrum, múzeum a reštaurácia. Areál s parkom a záhradami bude tiež slúžiť verejnosti. Rekonštrukcia aj vďaka dobovým fotografiám vráti park do podoby, akú mal počas vlastníctva Lónayovcov, teda po roku 1906.

Obnoví sa zachovaná časť terasovej záhrady aj s fontánou, terasy na východnej a južnej strane kaštieľa, dva altánky a kamenná lavica so stolom. Park dostane nové osvetlenie a lavičky. Pribudne detské ihrisko s pitnou fontánkou. Obnovia sa trávniky, uvažuje sa o zasadení 114 stromov, 755 kríkov, viac ako 17 tisíc trvaliek a vyše 341 tisíc cibuľovín. Plánuje sa, že park bude napojený na blízku cyklotrasu.

Pozrite si archívnu reportáž o súde pre obnovu kaštieľa: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/sita

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

23:00 Vtierka Sam
00:00 Akty X
01:00 Noviny TV JOJ
22:10 Príbeh kmotra
00:20 Cestovanie v čase
00:55 It's Always Sunny in Philadelphia XI.
23:05 A.P.B.: Nová generácia
00:05 Tequila a Bonetti
01:00 POLICAJTI V AKCII
23:10 Príbehy dvoch myší II.
23:35 Zabi nudu! II.
23:40 Ovečka Shaun II.
21:55 V utajení
23:40 Krvavý Valentýn
01:15 Hudba ticha