Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
EXKLUZÍVNE: Krajniak a Hrnko si pre transportéry nevedeli prísť na meno, dnes sú z nich na pohľad najlepší kamaráti
Zdielať na

EXKLUZÍVNE: Krajniak a Hrnko si pre transportéry nevedeli prísť na meno, dnes sú z nich na pohľad najlepší kamaráti

BRATISLAVA / Ešte pred niekoľkými týždňami si nevedeli prísť na meno, dnes jednohlasne obhajovali nákup ministerstva obrany. Ide o obrnené transportéry, pri ktorých opozičný poslanec Milan Krajniak hovoril o 20 percentných províziách pre firmy blízke SNS. Dnes je však všetko inak.

"Od začiatku ich zaujíma tento megabiznis a to ako zabezpečiť, že na ňom budú profitovať vopred určené firmy," tvrdil v máji poslanec Milan Krajniak. Ešte pred pár týždňami opozičný poslanec kritizoval nákup transportérov pre našu armádu za stovky miliónov eur. Hovoril o províziách a vopred určených firmách. "Opätovne vyzývam pána poslanca Krajniaka aby do piatka rána predložil dôkazy, nie domnienky. Ak tak neurobí podávam trestné oznámenie na poškodzovanie dobrého mena," reagoval vtedy minister obrany Peter Gajdoš.

A aj podal. Poslanec Krajniak sa totiž dodnes neospravedlnil. Urobme prieskum, povedali si z brannobezpečnostného výboru poslanci a vyslali dvoch zástupcov na ministerstvo. Jeden za koalíciu jeden za opozíciu. Milan Krajniak a Anton Hrnko prišli na poslanecký prieskum na Ministerstvo obrany jedným autom. "Šetríme benzín," tvrdí Hrnko. "Aj dokumenty, ktoré sú utajovanou skutočnosťou. Poslanci sa mali možnosť s nimi oboznámiť," potvrdil generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko.

Trvalo to necelé dve hodiny. Väčšiu časť dokonca bez ministra. "Ministerstvo bolo ústretové, transparentné," priznáva Hrnko. Toto vyjadrenie azda nikoho neprekvapí. Rezort obrany totiž patrí SNS. No od opozičného poslanca by to po doterajšej tvrdej kritike čakal málokto. "To, čo by som chcel oceniť, je, že na všetkých 30 otázok som dostal konkrétnu odpoveď," potvrdil Krajniak.

​Zašiel ešte ďalej. Povedal, že ak to pôjde do vlády v takej podobe akú videl dnes, nemusí to byť zlý nákup. Jeho pochybnosti boli vyvrátené. "Tie provízie budú výrazne nižšie ako 20 percent.. Marže... Marže... Obchodné marže," tvrdí Krajniak.

Poslanci sa teda v pomenovaní toho, čo nákup obsahuje dopĺňali. A nie len raz. "Obchodnú maržu, obchodnú províziu. Svoj zisk. Áno, nazvime to takto. Obchodnú maržu," povedal Krajniak. Najväčší politický kritik nákupu transportérov teda po dnešku otočil. S vedomím toho, čo bude nasledovať: "Viem, že ma možno moji niektorí opoziční kolegovia alebo možno niektorí analytici nepochvália."

A veru nepochválil. Ľubomír Galko, ktorý pôvodne chcel ísť s nimi, v tom má jasno: "Vnímam aj ja od istej doby taký trošku kolegiálnejší prístup pána Krajniaka k SNS," tvrdí poslanec Galko. "My sme boli poverení s pánom Hrnkom, že máme ísť na prieskum, tak by bolo smiešne keby sme sem išli dvomi autami," tvrdí Krajniak. Zhodli sa aj v ďalšej veci. Boli by radi, keby sa na ministerstvo mohli prísť pozrieť aj ostatní členovia výboru. "Vôbec sa nebránime tomu, aby prišli aj ďalší poslanci a aby videli, ako pracujeme," dodal Holko.

Celý exkluzívny rozhovor si môžete pozrieť:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy