V Nemecku dostanú jazdené autá na naftu stopku. Kde skončia?

V Nemecku dostanú jazdené autá na naftu stopku. Kde skončia?

BRATISLAVA / Zákaz vjazdu dieslových áut do nemeckých miest spôsobí, že Nemci sa svojich starších áut jazdiacich na naftu začnú hromadne zbavovať. Podľa expertov tieto autá skončia s najväčšou pravdepodobnosťou v krajinách východnej Európskej únie, teda aj na Slovensku.

"V mnohých nemeckých mestách sú emisie vyššie než sú limity a podľa nemeckých zákonodarcov dokážu znížiť emisie v ovzduší tým, že postupne budú obmedzovať vjazdy dieselových áut napríklad do centier miest," vraví Martin Tichý, z TÜV SÜD - spoločnosti, ktorá sa zaoberá inšpekčnými a certifikačnými službami. V súčasnosti už znečisťujúce limity prekračuje 70 nemeckých veľkomiest, v ktorých jazdia milióny áut.

Postupne budú musieť preto autá vymieňať. Tie používané jednoducho presunú na východ.  Nie veľmi staré dieslové autá skončia na Slovensku a tie ešte staršie pôjdu cez bazáre ešte ďalej na východ. "Tá cieľová krajina naozaj nebude Slovenko, naozaj tie staré dieslové autá, hovoríme o normách euro 1,2,3, to sú tak dnes už vekovo staré vozidlá, že pre tie bude pravdepodobne tou cieľovou krajinou napríklad Balkán," pokračuje Tichý. 

Tak ako autá, tak aj problémy znečisťovania sa dostanú zo západu postupne na východ. Inými slovami, aktuálny nemecký problém bude neskôr problémom slovenským. Aj Európsky parlament preto schvaľoval prísnejšie limity znečisťovania CO2. Zákazy vjazdov dieslových áut do miest ale nebudú trvať večne. S veľkou pravdepodobnosťou iba dovtedy, kým sa autá prirodzene medzi ľuďmi neobmenia.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

15:00 Súdna sieň
16:20 Modrý kód
17:30 Noviny
15:05 Extrémni žgrloši I.
15:35 Poklady z blšáku IV.
16:05 Zlato v garáži IV.
15:05 Dr. House VII.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
16:55 Súdna sieň
15:05 Ruby z dúhy I.
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Máša a medveď III.
14:40 Klíč k minulosti
16:40 Náhradnice
18:20 Černí baroni