Od vraždy Kuciaka a jeho snúbenice uplynuli tri týždne. Vo Veľkej Mači odvtedy nefungujú bezpečnostné kamery

Od vraždy Kuciaka a jeho snúbenice uplynuli tri týždne. Vo Veľkej Mači odvtedy nefungujú bezpečnostné kamery

BRATISLAVA / Od chvíle, keď sa o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice dozvedela polícia, vo Veľkej Mači nefungujú obecné kamery. Policajti si pre potreby vyšetrovania zobrali celé nahrávacie zariadenie. V obci náhradné nemajú a rovnako nemajú ani kópiu nahratého záznamu.

Obecné kamery vo Veľkej Mači sú nefunkčné. Policajti majú v rukách nahrávacie zariadenie, ktoré bolo na obecnom úrade. To znamená, že kamery v dedine teraz nie je na čo napojiť, záznam z nich na čo nahrať a uložiť. Podľa rektorky policajnej akadémie je bežná prax, že si polícia vezme originál záznam z video kamier. V tomto prípade aj na úkor toho, že má obec teraz nefunkčné kamery.

"Keby práve toto policajti neuskutočnili, tak by to mohlo znamenať, že nezískavali nejaké stopy a s tým spojené dôkazy v tom trestnom konaní," povedala odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Rektorka je presvedčená, že dôkaz z video záznamu, ak by išlo o kópiu, by nemusel obstáť na súde. "Mohlo by to byť spochybnené obhajcami, alebo samotným sudcom ako dôkaz," pokračuje Kurilovská. Kamery v obci majú na druhej strane svoj význam napríklad z hľadiska prevencie kriminality. Teraz keď nenahrávajú, tak si túto úlohu neplnia.

"Určite sa všetky kroky budú uskutočňovať tak, aby to médium bolo čo najskôr vrátené a obec bola ďalej zabezpečená tým kamerovým systémom," hovorí Kurilovská. Policajti prezerajú záznamy z 30 obecných kamier v dedine zhruba od začiatku februára. Podľa bývalého kriminalistu s dlhoročnou praxou pri vyšetrovaní vrážd, na vyhodnotení záznamu a identifikovaní všetkých osôb a motorových vozidiel pracujú desiatky policajtov. "Keď je to rozsiahla zbierka záznamov, tak je to rozdelené do určitých častí viacerých kriminalistov, pretože tých informácií je tam strašne veľa," informuje bývalý kriminalista Jozef Vachálek. 

Nie je ale vylúčené, že na hodinách videozáznamu nebude nič podstatné zachytené, a to napríklad v prípade, ak vrah využil inú ako hlavnú cestu z obce. "Okolo jednej z kamier museli prejsť tak či tak. Ak nešli poľnou cestou odtiaľ od Malej Mače," hovorí Jánova suseda. Policajti sa prelúskavajú videami z viacerých miest, nielen z Veľkej Mače. O pomoc požiadali aj mestské polície v okolitých mestách a aj verejnosť.

Polícia už pred viac ako týždňom zverejnila výzvu pre vodičov, ktorí majú v aute kameru. Žiadala, aby si zálohovali údaje z 21. februára. Výzva súvisí s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. O výsledku tejto výzvy polícia neinformuje.

Výzva sa týka vodičov, ktorí v stredu 21. februára v čase od 17:00 do 22:00 jazdili v okresoch Šaľa, Galanta a Dunajská Streda. Informácie o záberoch polícia očakáva na mailovej adrese: velkamaca@minv.sk. Počet ľudí, ktorí sa na výzvu prihlásili, zatiaľ policajný prezident Tibor Gašpar nezverejnil. "Na základe pokynu dozorového prokurátora nie je možné zo strany polície poskytovať informácie k prípadu dvojnásobnej vraždy, ani k čiastkovým informáciám z vyšetrovania prípadov s tým súvisiacich," píše sa v stanovisku tlačového odboru.

Podľa bývalého vyšetrovateľa s dlhoročnou praxou polícia vo výzve naznačila niekoľko detailov. Napríklad aj, že polícia pracuje s verziou, že páchateľ alebo páchatelia mohli po vražde utiecť smerom do Maďarska. "Ukazuje takýto smer, že tým smerom pravdepodobne nejaká podozrivá osoba, páchateľ, páchatelia mohli ísť, preto aj polícia sa sústreďuje na túto trasu," vysvetľuje Vachálek. 

Ani túto stopu polícia nepotvrdila. Výzva môže naznačovať ešte jeden detail. Tým je čas vraždy, keďže ich zaujímajú zábery vyhotovené v čase medzi 17 a 22. hodinou.

Polícia i prokuratúra vyjadrenia o priebehu vyšetrovania odkladajú až po zistení relevantných informácií. Naďalej je v platnosti telefónne číslo, ktoré polícia zriadila špeciálne k vyšetrovaniu tejto dvojnásobnej vraždy. Oznámiť na ňom môžete informácie ktoré by mohli pomôcť prípad objasniť: +421 915 967 793

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

14:50 Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana
16:30 Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik
19:00 Krimi
16:00 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
16:50 Najkrajšie bývanie II.
17:50 Najkrajšie bývanie II.
16:00 Hooten a Lady: Lovci pokladov
20:10 Myšlienky vraha VII.
21:00 Myšlienky vraha VII.
16:00 Hoota a Snoz
16:30 Príšerky zo skúmavky
16:45 Pat a Mat
15:10 2 Bobule
16:55 LOL
18:40 O myšce a medvědovi