Slovensko je pripravené na vstup do schengenu

08.10.2007 15:47 Noviny.sk Slovensko
Slovensko je pripravené na vstup do schengenu Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič
Kým pred rokom patril rakúsky minister Platter k veľkým kritikom pripravenosti Slovenska na vstup do schengenského priestoru, dnes konštatoval, že je dobre pripravené a spĺňa všetky požadované štandardy.

Memorandum o porozumení podpísali dnes vo Vyšnom Nemeckom rakúsky minister vnútra Günter Platter a slovenský minister vnútra Robert Kaliňák. Kým pred rokom patril Platter k veľkým kritikom pripravenosti Slovenska na vstup do schengenského priestoru, dnes konštatoval, že je dobre pripravené a spĺňa všetky požadované štandardy.

Ako na brífingu uviedol, v memorande sa slovenská a rakúska strana zaviazali vytvárať spoločné bezpečnostné koncepty, intenzívnejšie rozvíjať spoločné hliadky na východnej hranici Európskej únie, realizovať spoločné ťažiskové bezpečnostné akcie, zintenzívniť poskytovanie informácií v rámci systému Frontex. Doterajšiu spoluprácu so Slovenskom označil za vynikajúcu.

"Dnes musím Slovensko pochváliť, lebo v krátkom čase vynaložilo obrovské úsilie, aby mohlo byť začlenené do schengenu" V tejto súvislosti minister vnútra SR Robert Kaliňák poďakoval za aktívnu pomoc a spoluprácu od iných krajín EÚ, najmä však od Rakúska. "Podarilo sa nám to najmä vďaka rakúskym expertom a odborníkom, ktorí na východnej hranici strávili týždne," povedal Kaliňák.

Doložil, že náklady na realizáciu opatrení nutných pre vstup Slovenska do schengenu sa pohybujú okolo 3,5 miliardy korún, pričom len na technické zabezpečenie ochrany východnej hranice EÚ s Ukrajinou pripadá viac ako miliarda korún.

Platter zdôraznil, že o vstupe uchádzačov do schengenu rozhodne Rada ministrov vnútra EÚ 8. alebo 9. novembra. "Pokiaľ ide o Slovensko moje hodnotenie je vysoko pozitívne," povedal Platter. Na otázku novinárov, či podporí skorší vstup ako 1. januára 2008 odvetil, že Rada ministrov musí schváliť pristúpenie všetkých uchádzačov a potom môže diskutovať o návrhu, či by to nemohlo byť už pred Vianocami. Podľa jeho vyjadrenia, nie je rozhodujúce, či to bude prvého januára alebo skôr.

Doplnil, že nový informačný systém o hľadaných osobách a veciach SISONE4ALL sa osvedčil a vďaka nemu už na Slovensku pozitívne vylustrovali sedem a v Rakúsku šesť osôb.

V priebehu návštevy si minister vnútra Rakúska Günter Platter spolu s rakúskymi novinármi prezrel v sprievode slovenského partnera centrálne operačné stredisko na riaditeľstve odboru hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, ako aj hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom.

Zdroj: SITA

Prečítajte si tiež

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
10:05 Nákupné maniačky
11:40 NOVÉ BÝVANIE
13:00 Simpsonovci XXII.
09:45 Policajt z L.A.
11:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI II.
12:05 Neserte nám pestúnku II.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Zabi nudu! II.
10:40 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
10:05 Rande u přepážky
11:40 Cesta za snem
13:25 Náhradní plán