Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Kiska: Skoro 90 percent rodín sa zadĺži, ak im ochorie dieťa na rakovinu
Zdielať na

Kiska: Skoro 90 percent rodín sa zadĺži, ak im ochorie dieťa na rakovinu

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Prezident SR Andrej Kiska navštívil v stredu Dennú kliniku, ktorá je súčasťou Kliniky detskej hematológie a onkológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave.

"Ročne nám na Slovensku ochorie na rakovinu viac ako 150 detí. Ochorejú nám deti z rôznych sociálnych skupín od tých najchudobnejších až po deti najúspešnejších manažérov. Nevieme prečo, ale jedno vieme určite, každé dieťa si zaslúži špičkovú zdravotnú starostlivosť," povedal Kiska novinárom.

Prezident vyzdvihol, že v Bratislave funguje špičkové pracovisko. "To, čo sme dnes videli, detský stacionár, je zase jedným krokom dopredu z pohľadu aj starostlivosti lekárskej, ale aj z pohľadu starostlivosti sociálnej. Každé dieťa je najradšej doma, nikto nechce byť v nemocnici. Pokiaľ vytvoríme možnosti, aby dieťa dostávalo chemoterapiu tu a mohlo byť počas liečby doma, je to podľa mňa jeden úžasný krok," poznamenal prezident.

Podľa Kisku zabúdame na sociálny systém. Ako vysvetlil, pokiaľ je mamička s dieťaťom v nemocnici, tak je na PN. "Ale akonáhle sem bude dochádzať s dieťaťom a poberať chemoterapiu ambulantne, tak treba vyriešiť to, aby neprišla o finančnú pomoc," apeluje prezident.

Hlava štátu upozornila tiež na to, že skoro 90 % rodín sa zadĺži, ak im ochorie dieťa na onkologické ochorenie. "Často si kladiem otázku, ako máme nastavený sociálny systém, ak 90 percent rodín sa zrazu musí zadĺžiť, len a len kvôli tomu, že im ochorie dieťa na rakovinu. Niečo máme v tomto systéme zlé a musíme to riešiť," zdôraznil.

Denná klinika začala fungovať tento rok. Vďaka tomuto projektu, ktorý je súčasťou Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava, nie sú deti tak často hospitalizované na lôžkach. Nápad na výstavbu Dennej kliniky prišiel od vedenia detskej onkológie a neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy