Jasno
-3°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Vo VšZP je problém, pripúšťa minister financií Kažimír
Zdielať na
Slovensko

Vo VšZP je problém, pripúšťa minister financií Kažimír

BRATISLAVA / Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) je problém. "Ale veľkosť problému nepoznáme," povedal v parlamente počas rozpravy k návrhu štátneho rozpočtu minister financií Peter Kažimír. "O tom bude hovoriť účtovná závierka, ktorá bude verejná a ja budem trvať na tom, aby bola kontra závierka, za účasti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," upozornil minister.

Po takejto závierke je štát podľa šéfa rezortu financií pripravený pomôcť VšZP, pri dodržaní zákonov a pravidiel. "Netreba z toho robiť nejakú paniku a ja by som bol nerád, aby to bolo brané ako zámienka jednorazových dodatočných zdrojov," dodal minister.

VšZP očakáva v tomto roku stratu 283 miliónov eur. Ukázala to analýza spoločnosti Deloitte Advisory, s.r.o., ktorú si po nástupe do funkcie nechal vypracovať riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan. Kažimír ju však berie s rezervou. "Neverím úplne tej správe, ktorá unikla (do médií, pozn. red.). Porovnávala obchodný plán starého manažmentu s výsledkami nového manažmentu," uviedol minister.

Podľa zverejnených informácií VšZP už v auguste tohto roka zreálnila tvorbu technických rezerv, ktorá je k 30. septembru na úrovni 241 miliónov eur a do konca roka je potrebné dotvoriť ju na úroveň 273 miliónov eur.

O situácii vo VšZP mal od začiatku rokovať parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Ani po niekoľkých pokusoch sa mu to však nepodarilo. Najprv sa z rokovania ospravedlnili koaliční poslanci a následne diskusiu dvakrát posunuli na iný termín.

Súvisiace články

Najčítanejšie