Polojasno
27°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2024
Poslanci schválili novelu zákona o rokovacom poriadku
Zdielať na

Poslanci schválili novelu zákona o rokovacom poriadku

Zdroj: SITA

BRATISLAVA – Poslanci viac nebudú môcť v rokovacej sále Národnej rady SR používať transparenty ani vyhotovovať videá. Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorú ešte v lete inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Poslanci novelu dnes podporili 79 hlasmi. Za novelu rokovacieho poriadku hlasovali všetci prítomní poslanci vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Novelu podporila aj trojica poslancov, ktorá opustila klub hnutia Sme rodina Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová. Hlasovania sa zdržali všetci prítomní členovia poslaneckého klubu Ľudovej strany Naše Slovensko. Proti zmenám v rokovacom poriadku hlasovali opozičné strany SaS a OĽaNO a tiež nezaradení poslanci, ktorí odišli zo Siete a Most-Híd, teda Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Katarína Macháčková a Zsolt Simon.

Prezident, predseda vlády a predseda NR SR však budú môcť hovoriť bez časového obmedzenia.

Podľa opozície sú návrhy na zmeny rokovacieho poriadku neprimerané a zbytočné. Aj schválený pozmeňovací návrh, ktorý v pléne predložil poslanec Gábor Gál (Most-Híd), opozícia ostro skritizovala. Zákon podľa opozičníkov nerieši skutočné problémy a kauzy, ktoré trápia Slovensko.

Neobmedzený rečnícky čas iba niektorým

Medzi schválenými zmenami je zachovanie neobmedzeného rečníckeho času prezidentovi, predsedovi vlády a predsedovi parlamentu. Podpredsedovia parlamentu a členovia vlády majú mať obmedzený čas, a to na 20 minút. Ale v prípade odvolávania člena vlády bude môcť minister vystúpiť bez obmedzenia.

Taktiež prešla zmena, podľa ktorej budú môcť poslanci v rozprave vystúpiť dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy ako aj ústne počas nej. Ak sa poslanec prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút. Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút.

 Vykázanie poslanca alebo prerušenie schôdze

Predsedajúcemu sa novelou udeľuje kompetencia vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť.

Kritizovaný návrh novely zákona o rokovacom poriadku posunulo na septembrovej schôdzi parlamentu 80 zákonodarcov do druhého čítania.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy