Oblačno
-1°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Fico s ministrami dorazili do Sabinova. Na východe sľubujú milióny eur
Zdielať na
Slovensko

Fico s ministrami dorazili do Sabinova. Na východe sľubujú milióny eur

SABINOV / Ministri našej vlády s premiérom Robertom Ficom vyrazili na východ Slovenska. Výjazdové rokovania vlády začali v pondelok v Sabinove a na rade sú ďalšie okresy, ktoré dlhodobo sužuje vysoká nezamestnanosť. Vláda sľubuje milióny eur, ktoré by mali nielen podporiť regionálny rozvoj, ale tiež vytvoriť tisícky pracovných miest.

Trojdňové výjazdové rokovanie začala vláda v Sabinove. V okrese, ktorý je v rámci Prešovského samosprávneho kraja na treťom mieste, čo sa týka nezamestnanosti. Pred ním sú už len okresy Kežmarok a Svidník.

Málo pracovných príležitostí. Ak nejaké sú, často treba cestovať aj do iného okresu. Taktiež zárobky na dolných priečkach v rámci Slovenska. Veľakrát také, že postačia akurát na zaplatenie účtov. Aj taká je realita v najmenej rozvinutých okresoch. Nečudo, že sa im hovorí, že sú to hladové doliny.

"Na východze še hutori, že tu nit roboty, že tu už šicko porobeno, ale to je taká trpká veta," povedal v miesntom nárečí splnomocnenec vlády pre nerozvinuté regióny Anton Marcinčin.

Milióny eur

"Akčný plán, ktorý sme dnes schválili je plánom, ktorý nevznikol v Bratislave na úradníckom stole," vyhlásil v Sabinove premiér Robert Fico.

Bola to pracovná skupina, ktorá pôsobila priamo v regióne. Výsledkom je zoznam konkrétnych projektov a výška regionálneho príspevku pre okres Sabinov do roku 2020 vo výške takmer štyroch miliónov eur.

"Okrem toho mobilizujeme všetky verejné zdroje cez eurodondy vo výške až do 60 miliónov eur a súkromné až do 21 miliónov eur," upresnil Fico.

Nové pracovné miesta

Vláda ma trúfalé plány až to pripomína predvolebné sľuby. Akčný plán má priniesť nielen kontrolu smerovania peňazí ale konkrétne čísla pracovných miest. Pre okres Sabinov je to číslo 1115. Podľa Fice je to reálne.

A odvážne plány majú aj čo sa týka ich udržateľnosti. "Napríklad u projektov, ktoré sme podporili smerom k mladým, máme udržateľnosť 84 percent," dodal minister práce Ján Richter.

Zneužívanie dávok

Zo Sabinova majú ministri na čele s premiérom namierené do Sobraniec a to už v utorok. Vládne turné po regiónoch ukončia v stredu v Trebišove.

Vláda plánuje aj zmeny cez ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Kým minister Richter len načrtol sprísnenie podmienok pre uchádzačov o zamestnanie, premiér to pomenoval takto a narážal na zneužívanie dávok. "Chceme robiť jasný rozdiel medzi tými, ktorí robia a nerobia. Pracovať sa musí oplatiť," vyhlásil Fico.

Súvisiace články

Najčítanejšie