Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Riaditeľ TANAPu Majko: medveď nikdy neuloví človeka, nerobme z neho príšeru
Zdielať na

Riaditeľ TANAPu Majko: medveď nikdy neuloví človeka, nerobme z neho príšeru

VYSOKÉ TATRY / Tak, ako každý rok, aj teraz sa tatranské medvede sťahujú bližšie k ľudským príbytkom. V meste Vysoké Tatry to dospelo do takého štádia, že tam vyhlásili mimoriadnu situáciu. Náš kolega Jožo Kubáni sa preto podujal zistiť, ako to vyzerá v meste v noci. Vtedy totiž medvede najčastejšie útočia na kontajnery plné neodolateľných pochúťok.

Vo Vysokých Tatrách vyhlásili mimoriadnu situáciu pre časté návštevy medveďov priamo v osadách mesta. "V minulosti sme už síce zaznamenali veľa stretov s medveďom aj na zastavaných územiach mesta, ale ani jeden rok nechodili tak často. Navyše, medvede začínajú útočiť a dotýkať sa aj obydlí," vysvetlil primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.

Mesto znepokojuje najmä pohyb medveďov v blízkosti škôl či v centre. Situáciu by chcelo vyriešiť ešte pred turistickou sezónou, kým je počet návštevníkov v Tatrách nižší.

Nie sú príšery

Treba si však uvedomiť, že medvede nie sú prirodzene agresívne a treba k nim chovať rešpekt. Treba si od nich držať odstup a nehrať sa na hrdinu. "Pokiaľ nás medveď registruje, nepribližujte sa k nemu a treba pomaly odísť z jeho priestoru. Agresia voči medveďovi nepomôže, treba zviera nechať na pokoji," vysvetľuje zoológ Jozef Hybler.

Na druhej strane, netreba robiť s medveďou ľudožravé príšery. "Medveď nikdy neuloví človeka na potravu," vysveťluje riaditeľ správy Tatranského národného parku Pavol Majko.

Podľa odhadov sa po meste Vysoké Tatry pohybuje približne 15 medveďov. Podľa informácií od riaditeľa správy Tatranského národného parku Pavla Majka, ani na jedného z nich nie je požiadavka na odstrel.

Láka ich odpad

Pre vážnosť situácie už zasadal aj krízový štáb mesta. Kým v minulosti sa podľa primátora medvede pohybovali po cestách a chodníkoch, počas tohto roka evidujú už štyri prípady, keď sa medvede dobýjali do obydlí. Mokoš tvrdí, že mesto má za sebou viacero pokusov v snahe vyriešiť celý problém.

"Sme si vedomí toho a stále to opakujeme, že medveď sem patrí a je tu jeho domov, ale patrí sem aj človek, či už domáci alebo prichádzajúci za oddychom," zdôraznil primátor.

Hlavnou príčinou častého pohybu medveďa v osadách je podľa neho aj vysoký stav jeho populácie a tiež kontajnery separovaného zberu a komunálneho odpadu. Podľa Miroslava Kolodzeja, náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách, nahlásený počet stretov s medveďom stúpa aktuálne až k niekoľkým stovkám.

Ako sa správať

K nevyhnutnosti akútne riešiť súčasný problém sa vyjadrila aj Správa Tatranského národného parku (TANAP). Uvádza, že prípady napadnutia a poranenia ľudí s ľahšími alebo s ťažšími následkami sa vyskytujú opakovane už niekoľko desaťročí. "Správa TANAPu zastáva odborný názor, že väčšinu napadnutí spôsobia medvede, ktoré v určitom období života stratili prirodzenú plachosť pred človekom. Problém môže následne vyústiť do toho, že medveď usmrtí človeka," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Primátor poukázal na skutočnosť, že Vysoké Tatry sú rovnako centrom cestovného ruchu. Tvrdí, že nechcú vyvolávať paniku, ale musia dbať na bezpečnosť nielen obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta.

Odporúča nepribližovať sa po zotmení do blízkosti smetných nádob a kontajnerov na smeti. Ľudia by mali byť obozretní na málo osvetlených miestach, v húštinách či v lese a rovnako minimalizovať svoj pobyt mimo obytných budov. Výskyt medveďov by mali okamžite hlásiť príslušníkom polície.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy