Kiska: obrana nemôže byť ako kabát, ktorý si dáme iba vtedy, keď je zima

Kiska: obrana nemôže byť ako kabát, ktorý si dáme iba vtedy, keď je zima

BRATISLAVA / Pre rozvoj ozbrojených síl je potrebné, aby si všetci uvedomili, že o obrane nemôžeme hovoriť len vtedy, keď sa deje nie čo zlé. Obrana nemôže byť ako kabát, ktorý si dáme, keď je zima, ale obrana je niečo, o čom musíme hovoriť stále, vyhlásil dnes prezident Andrej Kiska po tom, ako sa ako hlavný veliteľ Ozbrojených síl (OS) SR zúčastnil v Bratislave Veliteľského zhromaždenie Náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OZ) SR.

Prezident Andrej Kiska vyzdvihol začatú modernizáciu. "Je ešte veľa pred nami. Je to jedna zo základných úloh, ktoré musíme naplniť, a jedna zo základných výčitiek zo strany NATO, kde potrebujem situáciu zlepšiť,“ zdôraznil.

Obrana je dôležitá

Prezident dodal, že si želá, aby taká dôležitá téma, ako je ochrana občanov a krajiny, ostala súčasťou diskusie aj po parlamentných voľbách. "Aby sa o obrane a bezpečnosti hovorilo seriózne v rovine politickej aj vecnej, a to aj vo vzťahu k Ozbrojeným silám SR aj k našim aliančným partnerom,“ doplnil.

Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že na veliteľskom zhromaždení vyhodnocovali predchádzajúci výcvikový rok a prezentovali úroveň ozbrojených síl. "Nastavili sme zrkadlo v čom sme dobrí, čo musíme zlepšiť a veľakrát aj to, čo to stojí," doplnil.

Modernizácii rok 2015 prial

Čo sa týka modernizácie ozbrojených síl bol minulý rok podľa Glváča asi najlepší rok za posledných 20 rokov. Otvorená zostáva otázka spoločného modernizačného projektu s Poľskom na vozidlá 8x8, o ktorom by sa malo definitívne rozhodnúť 18. februára.

Beží aj tender na radary, jeho účastníci si už začali preberať podklady pre druhé kolo. Všetko je rozbehnuté, ozbrojené sily nemôžu rozpočtovať a plánovať na štvorročné vládne obdobie, uviedol minister obrany.

Pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel