Polojasno
16°
Bratislava
Gizela
17.5.2022
Žaloba pre kvóty je pripravená, do 18. decembra čakať nebudeme
Zdielať na
Slovensko

Žaloba pre kvóty je pripravená, do 18. decembra čakať nebudeme

BRATISLAVA / Žalobu, ktorú Slovensko podáva pre spôsob rozhodnutia o kvótach na Súdny dvor v Luxemburgu, by sme mali podať skôr, ako avizovaného 18. decembra. Uviedol to premiér Robert Fico na Výbore pre európske záležitosti.

"Môžem vás informovať, že sa blíži dátum, keď podáme žalobu. Nebudeme určite čakať do 18. decembra,“ povedal Fico poslancom.

Pridajú sa ďalší

Ako dodal predseda vlády, žaloba je pripravená, ale ešte posudzujú určité aspekty. "Rovnako sa zdá, že sa budú pridávať aj ďalšie krajiny,“ objasnil premiér. Maďarský parlament nedávno odobril takýto postup maďarskej vláde a Fico uviedol, že s poľskými partnermi komunikuje o tom, ako sa oni na túto tému pozerajú. Myslí si, že to bude témou budúcotýždňového stretnutia premiérov V4 v Prahe.

Podanie žaloby na Súdny dvor v Luxemburgu predseda vlády oznámil deň po tom, čo ministri vnútra väčšinovým hlasovaním odsúhlasili prerozdelenie migrantov. Tí tento krok aj napriek nesúhlasu Slovenska, Česka, Maďarska, Rumunska schválili v utorok 22. septembra.Podľa Fica toto rozhodnutie nemôže fungovať a odmieta ho zaviesť do praxe.

Vystavujeme sa porušeniu nariadenia

Premiér v stredu 23. septembra uviedol, že si je vedomý, že sa vystavujeme procesu infringement (porušenie nariadenia, zákona, dohody - pozn. SITA). Zároveň upozornil na to, že je tu vážny rozpor v principiálnej otázke o fungovaní EÚ a o tom, či je možné prijímať takéto rozhodnutia diktátom väčšiny.

Právo na žalobu

Každý členský štát má právo napadnúť žalobou právny akt EÚ, o ktorom sa domnieva, že z hmotného alebo procesného hľadiska porušuje právo EÚ, vysvetlila vtedy pre agentúru SITA zástupkyňa SR pred súdmi EÚ Beatrix Ricziová.

Slovensko podá žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu podľa čl. 263 Zmluvy o fungovaní EÚ. Slovensko už takto podalo štyri žaloby. Členské štáty bežne podávajú žaloby proti právnym aktom inštitúcie EÚ, ide o bežný postup, dodala.

Pozrite si archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie