Maďarsko podá žalobu pre utečenecké kvóty na Európsky súdny dvor

17.11.2015 11:45 Noviny.sk Zahraničie

Maďarsko podá žalobu pre utečenecké kvóty na Európsky súdny dvor

BUDAPEŠŤ / Maďarsko je proti prerozdeleniu žiadateľov o azyl medzi členské štáty Európskej únie na základe kvót. Riešiť to chce na Európskom súdnom dvore. Oznámil to maďarský minister spravodlivosti László Trócsányi po tom, čo maďarský parlament v utorok schválil zákon poskytujúci vláde právomoci na takýto krok. Minister tiež očakáva, že ďalšie krajiny, ktoré s kvótami nesúhlasia, sa k Maďarsku v žalobe pripoja.

Ministri vnútra štátov Európskej únie v septembri väčšinou hlasov schválili kvóty pre rozdelenie 120 000 utečencov. Proti boli okrem Slovenska a Maďarska tiež Česká republika a Rumunsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo.

Zámer podať žalobu na kvóty ohlásilo už v septembri Slovensko. Česká republika vtedy podanie žaloby odmietla s tým, že nechce ďalej zvyšovať napätie.

V rozpore s vôľou občanov

Maďarský minsiter vnútra v utorok vyhlásil, že jeho krajina sa s žalobou obráti na Európsky súdny dvor v decembri. Podľa Lászla Trócsányiho je plán na prerozdelenie migrantov v rozpore s vôľou väčšiny občanov Európy a porušuje suverenitu Maďarska, pretože každý štát by mal mať možnosť rozhodnúť, koho na svoje územie pustí.

Slovenský premiér Robert Fico tento mesiac povedal, že Bratislava chce vo svojej žalobe spochybniť právomoc ministrov vnútra členských štátov Európskej únie prijať takéto rozhodnutie väčšinou hlasov.

Utečenci stále do Európy prichádzajú, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
07:05 Matematické príšerky II.
07:30 Tom Gates
07:45 Malí fidlikanti
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer