Oblačno
Bratislava
Emil
31.1.2023
Slovensko vyšle do Slovinska dvadsať policajtov
Zdielať na

Slovensko vyšle do Slovinska dvadsať policajtov

BRATISLAVA / Slovensko vyšle v súvislosti s migračnou krízou do Slovinska 20 policajtov. Policajti do Slovinska odídu najneskôr od 5. novembra. Slovensko policajtov vysiela do tejto balkánskej krajiny na jej žiadosť.

Policajti budú pomáhať pri hliadkovej činnosti na vonkajšej schengenskej hranici, ale aj pri udržiavaní verejného poriadku vo vnútrozemí. Slovensko už pomohlo vyslaním policajtov Maďarsku.

Tam 20. októbra odišlo 50 policajtov pomáhať strážiť maďarsko-srbskú hranicu. Na pomoc Slovinsku by mali európske krajiny spolu vyslať viac ako 400 policajtov.

Potvrdenie solidarity

Situácia v Slovinsku je kritická v dôsledku migračnej vlny, ktorá sa ešte posilňuje. Denne prichádza do Slovinskej republiky veľký počet migrantov, od 16. do 25. októbra prekročilo slovinsko-chorvátsku hranicu 50 410 migrantov.

Rozhodnutie Slovenskej republiky vyslať príslušníkov Policajného zboru do Slovinskej republiky je potvrdením solidarity pri riešení dramatickej situácie na vonkajších hraniciach EÚ.

Angličtina

Slovenskí policajti budú slúžiť 12 hodinové zmeny v spoločných zmiešaných hliadkach. Komunikačným jazykom bude angličtina a hliadky budú zložené tak, aby nevznikali pri službe zásadné komunikačné problémy.

Slovensko zabezpečí pre policajtov výstroj a výzbroj (ručná guľová zbraň, putá, obušok, kaser, nepriestrelné vesty) a podľa možností aj zariadenia na nočné videnie a motorové vozidlá. Spôsob vyslania sa navrhuje riešiť formou zahraničnej služobnej cesty. Náklady na vyslanie budú hradené z tohtoročnej kapitoly ministerstva vnútra.

Strava, ubytovanie

Slovinská strana zabezpečí stravu, ubytovanie a zdravotnú starostlivosť. V ubytovacom zariadení slovinská strana zabezpečí plechové skrine na uloženie služobných zbraní. Slovenskí policajti budú poučení o legislatíve vzťahujúcej sa na práva a povinnosti policajta na území Slovinskej republiky.

Slovensko pre migračnú krízu zvýši počty policajtov aj zamestnancov ministerstva vnútra. Vyplýva to z materiálu schváleného vládou. Počty policajtov by sa mali zvýšiť od nového roka o 320. O 20 sa zvýši počet zamestnancov migračného úradu.

Ochrana hranice

V prípade policajtov ide o navýšenie súvisiace s iniciatívou vytvoriť zahraničnú policajnú jednotku na ochranu schengenskej hranice EÚ v počte 300 miest. Migračný úrad je podľa predloženého návrhu potrebné urgentne personálne posilniť o 20 zamestnancov vzhľadom na rozsah úloh, ktoré musí zabezpečovať.

Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií dostane 20 policajtov navyše. Z nich bude od januára deväť zabezpečovať nepretržitú ochranu novej budovy Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky v Bruseli. Zvyšných 11 policajtov posilní rady ochrankárov pre postupný nárast chránených osôb. Tieto zmeny si na budúci rok vyžiadajú náklady takmer 7 900 000 eur.

Téme sa venuje redaktor Daniel Levický Archleb:

Súvisiace články

Najčítanejšie