V Gabčíkove je už 354 utečencov. Všetci sú zo Sýrie

12.10.2015 14:56 Noviny.sk Slovensko

V Gabčíkove je už 354 utečencov. Všetci sú zo Sýrie

GABČÍKOVO / V zariadení pre utečencov v Gabčíkove je momentálne ubytovaných 354 utečencov, ktorí sú žiadateľmi o azyl v Rakúsku. Pochádzajú zo Sýrie. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.

Medzi viac ako tromi stovkami utečencov je 90 detí. "Podotýkame, že ide o žiadateľov o rakúsky azyl, ktorí budú na Slovensku len dočasne a po skončení azylového procesu sa vrátia späť do Rakúska," zdôraznilo ministerstvo.

Žiadne konflikty s obyvateľstvom či problémy v súvislosti s pobytom žiadateľov o azyl ministerstvo doteraz nezaznamenalo, situácia je pokojná. Utečenci sa môžu po obci voľne pohybovať.

Maximálne 500

Migranti prichádzajú do Gabčíkova v skupinách priebežne. "Memorandum s rakúskym ministerstvom vnútra o pomoci s prichýlením žiadateľov o azyl v Rakúsku platí na dva roky. Maximálne ich môže byť v zariadení v Gabčíkove naraz 500," dodalo ministerstvo.

Utečenci sú ale u nás aj v záchytnom tábore v Humennom a v pobytových táboroch v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi, ktoré sú pod gesciou Migračného úradu.

Zariadenia pre cudzincov má k dispozícii aj polícia, a to Útvary policajného zaistenia v Medveďove a Sečovciach. Ako uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl, v Medveďove je k dnešnému dňu 91 ľudí, v Sečovciach 133. Zariadenie Medveďov má kapacitu 152 osôb, Sečovce 176.

"Počet cudzincov sa v daných zariadeniach vzhľadom na súčasné dianie denne mení," poznamenal s tým, že prevažná väčšina je zo Sýrie, Iraku, Pakistanu a Afganistanu.

Vrátia sa späť

Prví sýrski žiadatelia o azyl v Rakúsku prišli do tábora v Gabčíkove 17. septembra, bolo ich 24. Ako informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, pred ukončením samotného azylového konania sa utečenci vrátia naspäť do Rakúska. Slovensko rakúskym žiadateľom o azyl poskytuje ubytovanie a stravu.

Rakúske ministerstvo vnútra má v Gabčíkove svojich sociálnych pracovníkov, ktorí sa o utečencov starajú, no pomáhajú im aj slovenskí pracovníci. Z Rakúska prišli spolu s utečencami aj členovia rakúskej bezpečnostnej služby.

Lazarov pripomenul, že ak by utečenci porušili zákon či podmienky pobytu v azylovom centre v Gabčíkove, vedia, že môžu ich azylový proces v Rakúsku ukončiť. Aby ministerstvo vnútra upokojilo občanov Gabčíkova zaviedlo v obci zvýšené bezpečnostné opatrenia. Zvýšili počet policajtov na policajnom oddelení.

Utečenci bývajú v ubytovni v Gabčíkove. Pozrite sa:

Zdroj: noviny.sk s využitím agentúry SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

12:40 Kutyil s.r.o. II.
13:35 INKOGNITO
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
13:00 Simpsonovci IX.
13:30 Simpsonovci IX.
14:35 POLICAJTI V AKCII
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 Hawaii 5-0 X.
14:50 Dokázaná nevina
12:55 Knihy od Stonožky
13:05 Ruby z dúhy I.
13:25 Viking Vicky
11:45 Život ryb
13:20 Rozchod
15:00 Sladko-slaná láska