Bibiána
2.12.2022
Odborári žiadajú 7-percentné zvyšovanie platov, podľa ministra je to neprijateľné
Zdielať na
Slovensko

Odborári žiadajú 7-percentné zvyšovanie platov, podľa ministra je to neprijateľné

BRATISLAVA / Predsedníctvo školských odborov nesúhlasí s návrhom vlády na zvýšenie platov štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnej správe v budúcom roku o 1,3 percenta. Školské odbory trvajú na spoločnom návrhu konfederácie odborových zväzov, v ktorom žiadali valorizáciu platov všetkých zamestnancov školstva o sedem percent, informoval predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

Podľa Ondeka je slovenské školstvo dlhodobo finančne poddimenzované a pri hodnotení platov je v rámci OECD na posledných priečkach.

Návrh je neprijateľný

Minister školstva Juraj Draxler odborárov ubezpečil, že prvý návrh rozpočtu od ministerstva financií na zvýšenie platov je preňho rovnako neprijateľný a nemôže súhlasiť s navýšením iba o 1,3 percenta.

Neprijateľné je ale preňho aj požadované sedempercentné navýšenie platov, keďže to nie je v súlade s možnosťami verejných financií. "Viem si predstaviť navýšenie platov približne rovnaké, ako minulý rok, keď to bolo päť percent," dodal Draxler s tým, že chce aby zvýšenie pokrývalo aj pedagogických pracovníkov vo vysokom školstve.

Ondek dodal, že ak by sa kolektívne vyjednávanie vyvíjalo nepriaznivým smerom, je možný aj protest.

Zmena v stupnici platov

Odbory zároveň žiadajú aj systémovú zmenu v súvislosti so stupnicou platových taríf zamestnancov školstva. Ondek upozornil, že je nesystémové, ak vláda schváli výšku minimálnej mzdy, no svojím nariadením zároveň príjme stupnice platových taríf pod minimálnou mzdou.

Výsledkom je, že minimálnu mzdu poberajú zamestnanci zaradení do prvej až siedmej platovej triedy. Rovnakú mzdu teda dostávajú napríklad kuchárka či hospodárka školy. Odborári žiadajú upraviť stupnice platových taríf tak, aby v prvej tarifnej triede a prvom tarifnom stupni začínali minimálnou mzdou. Minister chce ešte o novelizácii platov rokovať s ministerstvom práce.

Vyššia úroveň

Ondek zároveň upozornil, že vláda ešte stále neschválila správu o systémových zmenách v školstve, ktorú mala prerokovať na jeseň 2013. Podľa odborov to potvrdzuje, že školstvo nie je pre vládu prioritou.

Draxler na to reagoval vyhlásením, že už túto jeseň chce mať pripravenú aktualizovanú správu o stave školstva alebo sériu koncepčných dokumentov, ktoré pomenujú, kde sa školstvo dnes nachádza a čo potrebujeme, aby sa posunulo na vyššiu úroveň. "Zmeníme možno niektoré časti, ktoré sa týkajú dát," dodal Draxler.

Odborári žiadajú sedempercentné zvýšenie platu, minister to považuje za neprijateľné. Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie