Ako prežiť cestu na Jadran? Tu je niekoľko rád

02.08.2015 08:33 Noviny.sk Slovensko

Ako prežiť cestu na Jadran? Tu je niekoľko rád

BRATISLAVA / Šoféri smerujúci do Chorvátska musia počítať už od Rakúska s kolónami dlhými desiatky kilometrov a s veľkým meškaním. V mnohých krajinách sa totiž až teraz začala dovolenková sezóna. Cestovanie k Jadranskému moru tak má byť práve tento víkend najnáročnejšie z celých prázdnin.

Najhoršie a pre cestovanie najrušnejšie dni sú piatok a sobota. Zároveň dni, keď sa menia turnusy. Ide teda o dni na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca. Podľa odborníkov sa práve týmto dňom vyhnite, inak si postojíte v kolónach.

"Odporúčam ísť cez týždeň, pretože tento víkend, to je číre šialenstvo práve na rakúskych, nemeckých, slovinských, talianskych a aj chorvátskych hlavných trasách," informuje dopravný konzultant Maroš Palesch.

Všetky dôležité informácie pred cestovaním do Chorvátska, ako aj o hraničných priechodoch, ceny palív a poplatkov, ako aj rôzne ďalšie užitočné rady, nájdete na chorvátskych internetových stránkach.

Taktiež sa odporúča, aby ste, keď idete ako skupina s viacerými autami, sa nezdržovali v kolónach za sebou. "Majte vysielačky, prípadne si určite trasu a stretnite sa na vyznačených bodoch. Najdôležitejšie je, dotankovať si pred jazdou. Nespoliehajte sa na to, že máte pol nádrže, to mi vyjde. V kolónach na to doplatíte," upozorňuje Palesch.

Technický stav vozidla

Nezabudnite si občiansky preukaz, deti musia mať cestovný pás, ako aj domáci miláčikovia, s ktorými cestujete. Ak sa vám pred cestou stalo, že vám občiansky preukaz alebo pas ukradli a krádež nahlásili na polícii, a potom ho našli, s takýmto dokladom už necestujte.

Údaje o o strate sú už evidované v informačnom systéme a pri každej kontrole sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Pred jazdou si skontrolujte aj technický stav vozidla.

Polovica nádrže

"Treba si tú trasu naplánovať tak, aby sme neboli v strese. V momente, keď mám polovicu nádrže, odporúčam dotankovať, pretože zostanete visieť v kolóne a zrazu vám dôjde palivo. Veľmi dôležitý je pitný režim," vymenováva konzultant.

V prípade, ak ste účastníkom dopravnej nehody, alebo potrebujete akékoľvek záchranné zložky, kontaktujte číslo 112. Volanie je bezplatné a môžete volať cez všetkých mobilných operátorov. Operátori hovoria po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a aj slovensky.

Reportáž spracovala redaktorka Silvia Bartoňová:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ-Silvia Bartoňová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 Stratené duše V.
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
17:00 Súdna sieň
15:30 Strážca vesmíru Roger
15:40 Máša a medveď II.
15:50 Barbapapa na ceste okolo sveta
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě