Priberáme raketovým tempom. Každé tretie dieťa má nadváhu

Priberáme raketovým tempom. Každé tretie dieťa má nadváhu

BRATISLAVA / Viac ako polovica dospelého obyvateľstva Európskej únie trpí nadváhou alebo obezitou. Každé tretie dieťa váži viac, ako by bolo zdravé. Slováci sa v tejto štatistike nachádzajú zhruba uprostred. Nadváhu má necelých 15 percent Slovákov a takmer 16 percent Sloveniek.

Tempo nášho priberania sa pritom neustále zvyšuje. Ešte v roku 2008 trpelo nadváhou každé štvrté dieťa. Najviac sú ohrození ľudia vo veku 65 až 74 rokov.

Najmenej obézni sú Rumuni, Taliani, Bulhari a Francúzi. Na druhej strane sú Briti, Maďari a Česi. Tu ale hovoríme už o obezite. V prípade Slovenska trpí nadváhou 15,7 percent žien a 14,5 percent mužov. Stále sme na tom lepšie ako Američania.

Boj proti obezite

Nadváha a obezita prináša so sebou aj zdravotné problémy.

"V súčasnosti v Európskej únii zomrie na problémy súvisiace s nadváhou 2,8 milióna ľudí každý rok. Každé tretie dieťa trpí nadváhou alebo obezitou a preto je pre EÚ v oblasti zdravotníctva naozaj veľkou prioritou, aby sa proti obezite bojovalo," informovala Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V prípade Slovenska trpí nadváhou 15,7 percent žien a 14,5 percent mužov.

Zdroj: TV JOJ

Alarmujúce štatistiky

V prípade nadváhy platí pravidlo - čím vyššie vzdelanie, tým menej obezity.

Nejde ale len o problém Slovenska, ale celej EÚ. Intenzívne sa tým preto zaoberá aj Brusel.

"Až 60 percent obyvateľov Európskej únie vôbec sa fyzicky nehýbe, nešportuje a nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu. V Európskom parlamente sme prijali množstvo uznesení, medzi iným aj na podporu podávania ovocia a zeleniny a mlieka pre deti v školách," vystríha Monika Smolková z aliancie socialistov a demokratov.

Edukácia a výchova

Podľa analýz sa až sedem percent z verejných rozpočtov utráca na choroby spojené s nadváhou, alebo obezitou. To znamená, že je aj v záujme krajín, aby sa ľudia pravidelne hýbali.

Podstatná je najmä edukácia a výchova. Preto aj Brusel začal s programom zdravého jedla, aby sa návyk na zdravé začal už v ranom veku.

Téme sa venovali Noviny o 17tej. Pozrite si analýzu:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
17:10 Shrek
12:00 Najkrajší dom v ulici
12:45 Bez servítky
13:50 Bez servítky
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
15:50 Samé šťastie
12:05 Bolek a Lolek
12:20 Krtko
12:30 SpongeBob v nohaviciach VII.
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor
15:15 Tarzan - Král džungle