Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Cudzincom sa páčia vlaky zadarmo, precestovali už milióny kilometrov
Zdielať na

Cudzincom sa páčia vlaky zadarmo, precestovali už milióny kilometrov

BRATISLAVA / Keď slovenská vláda veľkolepo oznámila, kto všetko bude môcť jazdiť vlakmi zadarmo, stretla sa s veľkou vlnou kritiky. Umožnila takto cestovať študentom a dôchodcom nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín Európskej únie.

Železničná spoločnosť Slovensko tvrdí, spomedzi 808-tisíc registrovaných ľudí v systéme bezplatnej prepravy tvoria cudzinci len 2 percentá - konkrétne 13 355 cudzincov. Preto im nevezmú možnosť cestovať po Slovensku zadarmo.

"Občania registrovaní zo zahraničia precestovali v rámci bezplatnej prepravy 1,7 milióna vlakových kilometrov a urobili 20-tisíc ciest. Priemerná vzdialenosť, ktorú urobí zahraničný občan v rámci bezplatnej dopravy, je 85 kilometrov," upresnila riaditeľka odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko Jana Morháčová.

Rekordér

Sú však aj takí, ktorí si bezplatnú jazdu vlakom doslova užijú. "Máme aj rekordmana z Českej republiky. Na Slovensku už najazdil 16-tisíc kilometrov vo vlakoch v rámci bezplatnej prepravy," dodala Jana Morháčová.

Za štyri a pol mesiaca mohol urobiť celkom zdarma napríklad trasu Bratislava - Košice 36 krát. Najčastejšie sa do systému registrujú Česi a Maďari. Približne polovica registrovaných cudzincov sa už reálne vlakom aj odviezla.

"Nie je podstatné, či je to 10 alebo 100 ľudí. Podstatné je, že štát nemá čo dávať vlaky zadarmo cudzincom. Štát nech financuje verejné statky," myslí si predseda SaS Richard Sulík.

Preplnené vlaky

Vláda pri presadzovaní cestovania zadarmo argumentovala tým, že týmto spôsobom priláka zahraničných turistov na Slovensko. To, že vlaky sú plnšie, vníma nielen Železničná spoločnosť Slovensko, ale aj cestujúci.

Podľa železníc, je celkový podiel cestujúcich vo vlakoch približne 40 percent. V diaľkových spojoch je ale vopred určené maximum možných lístkov pre takých, čo jazdia na nulové lístky. "Ak má vlak kapacitu 900 miest, vymedzíme určitú kapacitu - napríklad 500 miest, ktoré sú určené pre cestujúcich zadarmo a ostatné miesta sú pre platiacich cestujúcich," vysvetľuje hovorkyňa železníc.

Zmena sa nechystá ani v súvislosti s držiteľmi ZŤP, ktorí nie sú poberateľmi invalidného dôchodku. Tí nemajú nárok na nulový lístok. "Títo ľudia cestujú so zľavou 60 až 70 percent," upresnila Jana Morháčová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy