Jasno
28°
Bratislava
Diana
1.7.2022
Fico ocenil policajtov za sobotný zásah, chce zmenu zákona o zhromažďovaní
Zdielať na

Fico ocenil policajtov za sobotný zásah, chce zmenu zákona o zhromažďovaní

BRATISLAVA / Slovenská vláda zváži zmenu legislatívy aby bolo možné preventívne zakázať zhromaždenia extrémistov, ktoré by mali ohrozovať verejný poriadok. Vyhlásil predseda vlády Robert Fico po tom, čo spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom slávnostne odovzdali vyznamenania 15 policajtom. Tí zasahovali proti extrémistom počas sobotnej demonštrácie proti prisťahovalectvu v Bratislave.

"Žiadne ľudské právo nie je absolútne, voči každému existujú výnimky a obmedzenia, a to sa určite týka aj slobody prejavu a práva na zhromažďovanie," vyhlásil Fico.

Útok na majetok alebo ľudí

Pokiaľ podľa neho existuje riziko, že by nejaké podujatie malo viesť k ničeniu verejného majetku alebo k útokom na ľudí, určite je to dôvod na obmedzenie takýchto práv. Súčasné právne predpisy však podľa Fica takúto možnosť pripúšťajú len veľmi vágne.

Ak bezpečnostné zložky pred konaním podujatia dostanú informácie o možných rizikách, mali by mať v budúcnosti plné právo v záujme ochrany občanov a majetku podujatie zakázať. "Je to štandardný európsky demokratický prístup," povedal premiér.

Fico a Kaliňák ocenili policajtov, ktorí zasahovali v sobotu na protestoch v Bratislave:

"Asi by nemal nikto problém s tým, ak by sme zakázali protest extrémistov pred rómskou osadou," dodal k problematike zákazov verejných podujatí minister Kaliňák. Násilné demonštrácie podľa neho odčerpávajú polícii značné finančné prostriedky a priamo ohrozujú zdravie občanov.

Premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák ocenili policajtov, ktorí zasahovali počas sobotnej demonštrácie proti prisťahovalectvu v Bratislave:

SITA

Najvyššia miera slobody prejavu

Podľa predsedu vlády je Slovensko jednou z krajín s najvyššou mierou slobody prejavu. "Ak je možné v rámci Európskeho dohovoru a ústavy robiť aj obmedzenia v záujme ochrany bezpečnosti štátu, tak je našou povinnosťou ich urobiť," dodal s tým, že ak niekto bude kričať, že to nie je potrebné, tak chráni extrémistov.

V súvislosti so sobotňajším protestným zhromaždením v Bratislave skončili na polícii pre podozrenie z útoku na verejného činiteľa dve osoby. Pre podozrenie z prečinu výtržníctva, keď na nádvorie Bratislavského hradu počas cyklistických pretekov vnikla skupina približne 300 osôb a následne sa začali potýčky, polícia zadržala celkom 27 osôb.

Ďalších 45 osôb policajti zadržali na Židovskej ulici po tom, čo hádzali kamene a iné predmety na služobné motorové vozidlá parkujúce na Staromestskej ulici. Z prečinu výtržníctva poverený príslušník policajného zboru obvinil ďalšie tri osoby, ktoré policajti zadržali na mieste činu po tom, čo poškodili na Predstaničnom námestí dve služobné motorové vozidlá polície.

Z celkového počtu zadržaných osôb pre podozrenie z trestnej činnosti je 41 občanov Českej republiky, ktorí sú podozriví z prečinu výtržníctva.

V Bratislave sa v sobotu 20. júna uskutočnilo protestné zhromaždenie s názvom "STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“. Zhromaždení protestovali proti prílevu imigrantov do Európy. Zároveň sa v hlavnom meste uskutočnilo aj zhromaždenie "Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje“, kde sa zišlo približne dvesto ľudí.

Protestujúcich čakajú do budúcna zmeny. Po udalostiach v Bratislave premiér s plnou vážnosťou hovorí o zmene v zákone. V prípade jasných rizík by bolo možné zhromaždenie zakázať, či obmedziť pohyb účastníkov. Rozpor so základnýmu ústavnými právami tu vraj nehrozí.

Súvisiace články

Najčítanejšie