Jasno
30°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
Polícia zvládla dobre sobotný protest v Bratislave, tvrdí Kaliňák
Zdielať na
Slovensko

Polícia zvládla dobre sobotný protest v Bratislave, tvrdí Kaliňák

BRATISLAVA / Sobotný protest proti prijímaniu imigrantov v Bratislave zvládla polícia dobre. Povedal to v nedeľu v relácii V politike na TA3 minister vnútra Robert Kaliňák (SMER-SD) a vyzdvihol aj okamžitý zákrok policajtov voči extrémistom, ktorí napadli ľudí na cyklistických pretekoch pri Bratislavskom hrade.

Skôr sa podľa neho konať nedalo, keďže polícia nemôže zakročiť voči extrémistom, ak sa iba voľne prechádzajú. "Keď sa niekto rozhodne, že poruší zákon, tak ho poruší. My môžeme na to reagovať a reagovali sme okamžite," dodal Kaliňák a vyzdvihol aj preventívne opatrenia.

Ako dodal, mnohých ľudí smerujúcich na protest zadržali ešte pred zhromaždením, lebo u nich našli chladné zbrane či imitácie výbušnín.

Kvóty

Minister vnútra sa vyjadril aj k navrhovanej politike kvót pre migrantov. Kvóty by podľa neho znamenali signál, že Európa prijíma všetkých a boli by teda pomyselným uzavretím zmluvy s prevádzačmi, ktorí od migrantov berú peniaze a vystavujú ich riziku. Kaliňák zároveň zdôraznil, že nemôžeme riešiť dôsledky krízy, ale musíme riešiť príčiny, ktoré spôsobujú migračné vlny.

Európske krajiny pritom podľa ministra urobili v minulosti veľa chýb, najmä keď niektoré štáty zmenili administratívnym rozhodnutím nelegálnych migrantov na legálnych migrantov. "V tej chvíli sa začali voľne pohybovať po Európe a najmä došli do krajín, ktoré sú dnes najväčšími zástancami kvót," dodal Kaliňák, podľa ktorého je dôležité dôsledne napĺňať návratovú politiku.

Prísny azyl

Slovensko podľa Kaliňáka udeľuje azyl veľmi tvrdo podľa pravidiel EÚ a počet schválených žiadostí o azyl je 5 až 7 percent. Ako minister dodal, dôsledne preverujeme každého človeka, ktorý o azyl žiada.

Kaliňák sa zároveň ohliadol aj do minulosti a pripomenul, že niektoré krajiny počas čečenskej krízy udelili politický azyl všetkým utečencom z Čečenska. "Dnes počítajú, koľko z nich, a sú to stovky, sú zahraniční bojovníci v Islamskom štáte," hovorí Kaliňák s tým, že azylový proces v tomto prípade asi neurobili úplne ideálne.

Drahý útek

Kaliňák si myslí, že súčasné čísla utečencov nie sú výrazne výnimočné. Na Slovensko podľa neho v rokoch 2003 až 2007 prišlo približne 40 000 migrantov a dokázali sme to zvládnuť bez toho, aby nám niekto výrazne pomáhal. 

V súvislosti s prijímaním utečencov hovorí, že táto solidarita je povrchná a pokrytecká. "Utiecť do Európy majú šancu totiž iba tí, ktorí na to majú peniaze. Prevádzačom totiž zaplatia 3 000 až 5 000 eur. Čo však tí ostatní, ktorí na to peniaze nemajú? Tí už nás netrápia? Komu teda chceme poskytovať tú solidaritu? Ak už chceme mať súcit s ľuďmi, ktorí tam žijú, musíme sa viac angažovať priamo v krajinách," hovorí Kaliňák.

Takto to v sobotu vyzeralo v uliciach Bratislavy . Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie