Konferenciu GLOBSEC vymyslel študent, platil ju z vreckového

Konferenciu GLOBSEC vymyslel študent, platil ju z vreckového

BRATISLAVA / Slovensko je kvôli bezpečnostnej konferencii GLOBSEC momentálne plné politických lídrov z celého sveta. Ale nie všetci k nám prišli na pozvanie svojich slovenských kolegov. Veľkú zásluhu má na tom celom jeden študent. Práve on vymyslel bezpečnostnú konferenciu.

Keď bezpečnostná konferencia, tak so všetkým. Na streche sú ostreľovači, okolo krúži vrtuľník a do hotela sa dostane len ten, kto naozaj musí. Ale na začiatku bol obyčajný nápad. Pár študentov si povedalo, poďme to skúsiť. A skúsili. Bolo to pred desiatimi rokmi.

"Mal som vtedy 21 rokov. So svojimi kolegami sme boli študenti medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici," spomína zakladateľ konferencie Globsec a viceprezident Stredoeurópskej strategickej rady Róbert Vass.

Stačilo vreckové

Róbert Vass zavolal spolužiakov k sebe domov na víkend. Na konci bol plán, ako by mohla konferencia vyzerať. Po prvom ročníku sa nevedelo, či bude druhý. Rozhodli sa, že do toho dajú všetko. "Rozhodli sme sa pokračovať napriek tomu, že to bralo naše financie. Dávali sme do toho peniaze z brigád alebo z vreckového od rodičov," dodáva Vass.

Tento, dnes to už nazývame "StartUp, sa stal fórom, na ktoré sa politické elity hlásia samé. Na tomto ročníku je 12 prezidentov aj premiérov. O slovensku sa tak hovorí po celom svete.

Šikovní študenti

"Na konferenciu sme zaregistrovali 200 novinárov z 35 krajín sveta. Vychádza dokonca samostatný denník, takzvaný GLOBSEC Daily," hovorí mediálny zástupca konferencie Ivan Rudolf.

Organizačný tím má dnes 100 členov. Myšlienka študentskej iniciatívy s Globsecom žije dodnes. "Priemerný vek organizátorov je 25 rokov a to aj vtedy, keď do toho zarátam moju 50-tku," vysvetľuje čestný prezident Stredoeurópskej strategickej rady Rastislav Káčer.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
09:30 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:30 Česko Slovensko má talent
06:25 Prvé oddelenie II.
06:40 Nákupné maniačky
07:45 Dvojičky
06:30 Tashiho svet
06:45 Mach a Šebestová na cestách
06:55 Rybičky Flip a Flap
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.