Jasno
31°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Rizikoví novorodenci. Ministerstvo chce zrušiť špecializovanú ambulanciu
Zdielať na
Slovensko

Rizikoví novorodenci. Ministerstvo chce zrušiť špecializovanú ambulanciu

BRATISLAVA / Lekári, ktorí sa starajú o predčasne narodené deti sa obávajú, že od budúceho roka po odchode z pôrodnice prídu tieto bábätká o potrebnú lekársku starostlivosť. Ministerstvo zdravotníctva totiž od 1. januára 2016 ruší ambulancie, ktoré poskytovali starostlivosť rizikovým novorodencom.

"Mať predčasne narodené bábätko je úplne niečo iné ako mať donesené dieťatko, v tej lekárskej starostlivosti. Potrebuje špeciálne vyšetrenia," uviedla matka Anabelky, ktorá sa narodila o štyri mesiace skôr. Po pôrode vážila len 1 030 gramov.  

Zlepšovanie zdravotného stavu

V začiatkoch jej pomohli práve odborníci z Ambulancie pre deti s perinatálnou patológiou, ktorá je určená pre predčasne narodené deti. "Pomáhame rodičom zlepšovať zdravotný stav detičiek a zároveň sa snažíme podchytiť ešte niektoré problémy, ktoré by tie deti v priebehu svojho vývoja mohli mať," uviedla prednostka novorodeneckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Darina Chovancová. 

Ide predovšetkým o výživu, neurologické či pľúcne komplikácie, problémy so zrakom alebo pohybom.

Novela zákona

V roku 2014 prijalo ministerstvo zdravotníctva novelu zákona, podľa ktorej tieto ambulancie od januára 2016 patriť do zoznamu špecializovaných ambulancií. "Naše ambulancie nebudú mať oprávnenie túto činnosť vykonávať," dodala Chovancová.

Po novom sa povolenie na prevádzkovanie ambulancie vydáva podľa ukončeného štúdijného odboru. "Túto ambulanciu nie je možné zriadiť, nakoľko takýto štúdijný ani špecializačný odbor nie je," uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Špeciálne ambulancie

Ministerstvo zdravotníctva chce tieto ambulancie nahradiť špeciálnymi pediatrickými ambulanciami. "Je určená priamo pre rizikové a choré deti," dodal Bubla.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie