OĽaNO chce znížiť DPH na potraviny z 20 na 10 percent

OĽaNO chce znížiť DPH na potraviny z 20 na 10 percent

BRATISLAVA / Znížiť daň z pridanej hodnoty na potraviny zo súčasných 20 na 10 percent navrhujú v novele zákona o DPH poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti .

Výpadok z príjmov chcú pokryť zvýšením dane z príjmov z 23 na 39 percent pre banky a regulované subjekty so ziskom vyšším ako 3 milióny eur ročne.

Banky a regulované subjekty, ktorými sú napríklad energetické firmy alebo poisťovne, by tak platili vyššiu daň z príjmov.

Európsky štandard

"Takouto právnou úpravou sa Slovenská republika priblíži vo výške DPH na potraviny k európskemu štandardu. Zároveň príde k spravodlivému preneseniu bremena konsolidácie verejných prostriedkov z bežných spotrebiteľov na vysokoziskové subjekty podnikajúce v regulovanom podnikateľskom prostredí,“ argumentujú poslanci OĽaNO.

Návrh zákona je podľa nich koncipovaný tak, že bude mať v celkovom meradle pozitívny dopad na rozpočet verejnej správy, a to na úrovni 125 miliónov eur ročne.

"Vzhľadom na dlhodobo neriešenú situáciu nízkych miezd zdravotných sestier navrhujeme takto získané prostriedky použiť na zvýšenie platov zdravotných sestier,“ uvádzajú obyčajní ľudia.

Dopad na manželstvo

Parlament bude rokovať aj o novele zákona rokovacieho poriadku, ktorú predložilo KDH. Pri každom zákone, ktorý bude predložený do parlamentu, by sa mal po novom skúmať aj jeho dopad na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie.

Takouto úpravou dôjde podľa predsedu KDH Jána Figeľa k zvýšeniu ochrany manželstva a rodiny v súlade s ústavou a so základnými zásadami zákona o rodine. Kresťanskí demokrati predkladajú novelu ako logickú nadväznosť na minuloročnú zmenu ústavy, ktorá posilnila ochranu a podporu manželstva.

V parlamente bol aj redaktor Adam Zavřel:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:00 Súdna sieň
05:40 DEDIČSTVO
07:20 Panelák VIII.
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Dovidenia, stará mama! II.
06:25 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:05 Kapitán Trueno a Svatý Grál
07:05 Skoro dospělá
08:50 Jobs