V lekárňach predajú lieky komukoľvek, aj deťom

V lekárňach predajú lieky komukoľvek, aj deťom

BRATISLAVA / Podľa slovenských zákonov maloletá osoba nemôže ísť na ošetrenie k lekárovi bez sprievodu rodiča. Naše zákony vyžadujú totiž dohľad nad maloletým. Paradoxne sa však aj deti vedia dostať k voľnopredajným liekom, ktoré sa v ich rukách môžu stať nebezpečnými.

Vaše maloleté dieťa náhle ochorie. Vy ste v práci, a tak ho pošlete k lekárovi. Lekár vaše dieťa ošetrí, domov ho ale nepustí. "Osoba mladšia ako 18 rokov nemôže byť ošetrená bez sprievodu zákonného zástupcu," informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. 

Bez obmedzenia veku

"Po vyšetrení domov toto dieťa nepustíme bez toho, aby prišiel preň buď zástupca alebo dospelá osoba, ktorú zástupca poverí, aby toto dieťa prevzala z nášho vyšetrenia," povedala hovorkyňa DFNsP Dana Kamenická.

"Ako sa nám teraz stalo v DFNsP, že prídu sedemnásťroční chlapci, ktorí spadli zo skateboardu, oni ich síce ošetria, ale nechajú si ich v nemocnici, kým po nich opäť nepríde rodič," hovorí Čižmáriková.

Ak lekár predpíše dieťaťu liek na predpis, dostane ho do rúk tiež rodič. Paradoxne však voľnopredajné lieky si môžu v lekárni kúpiť aj deti. "Doteraz zákon naozaj takúto vekovú hranicu nepozná, respektíve nie je obmedzený výdaj liekov osobám mladším ako je 18 rokov," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

V Česku farmaceut posúdi

Ani v susednej Českej republike zákon neurčuje vek na predaj voľnopredajných liekov. "Farmaceutovi je umožnené posúdiť, či je vhodné liečivý prípravok predať, s ohľadom na vek a spôsobilosť pacienta ako aj na druh poskytovaného liečiva. Pri podozrení na nesprávne použitie či zneužitie, farmaceut liečivo nepredá," píše sa v stanovisku Ministerstva zdravotníctva v Českej republike.

"Ja si myslím, že by sa to malo legislatívne upraviť, aby si to deti nesmeli kúpiť," tvrdí matka troch detí.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů