Vakcínu proti tuberkulóze v lekárňach nenájdete, počet ochorení stúpol

14.01.2015 07:11 Noviny.sk Slovensko

Vakcínu proti tuberkulóze v lekárňach nenájdete, počet ochorení stúpol

BRATISLAVA / Povinné očkovanie proti tuberkulóze na Slovensku vypadlo z očkovacieho kalendára pred dvomi rokmi. Očkujú sa už len deti z rizikových skupín, ktoré žijú v biednych podmienkach, alebo keď sa pre očkovanie proti TBC rozhodnú rodičia. Má to ale jeden problém...

Ochrana proti tuberkulóze v podobe očkovacej vakcíny na Slovensku momentálne neexistuje. "K 1. októbru nám firma ohlásila prerušenie dodávok vakcín," uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Valéria Pernišová. 

Vakcína sa nedá zohnať ani v zahraničí. Výpadok je v Rakúsku aj Česku. Očkovaciu vakcínu proti TBC dodáva do celej Európy výhradne dánska spoločnosť. "Máme registrovanú túto jednu vakcínu," dodáva Pernišová.

Ani jedno balenie

Od polovice roka 2014 na Slovensko neprišlo ani jedno balenie. Podľa našich informácií s dodávkou netreba počítať ani v roku 2015. "Dáni si dali podmienku, že sa musí naviezť minimálne také množstvo, ktoré by u nás pokrylo dvanásťročnú spotrebu," uviedol odborník ministerstva zdravotníctva pre pediatrickú pneumológiu Milan Brezina. 

Expiračná doba vakcíny je ale jeden rok. Odkedy u nás podobne ako v zahraničí očkovanie proti TBC už neprikazuje zákon, spotreba vakcín klesla a to je pre dánskeho dodávateľa nezaujímavé. "Takýmito informáciami my nedisponujeme," uviedla Pernišová.

Počet ochorení narástol

Počet prípadov ochorení na tuberkulózu v rizikových skupinách u nás od zrušenia povinného očkovania narástol. Ročne sa objaví od 350 do 700 prípadov chorých na TBC u detí aj dospelých. Oproti iným krajinám je to však stále dobrá bilancia.

"S týmto počtom patríme medzi krajiny s najnižším počtom ochorení na tuberkulózu vo svete," dodal Brezina.

Bulharské vakcíny

Zodpovední preto hľadajú aj iné možnosti, ako dostať vakcínu proti TBC na Slovensko. "Obrátili sme sa na bulharského dovozcu, ktorý je ochotný dodávať aj malé množstevné odbery," dodal Brezina.

Keďže ide o očkovaciu látku ktorá u nás nie je registrovaná, museli pritom použiť špeciálne postupy. Na otázku kedy by sa mala vakcína objaviť na Slovensku zatiaľ nikto neodpovedal.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Klaudia Suchomel Guzová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

10:20 Česko Slovensko má talent ...To naj
12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
11:05 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
12:00 Najkrajší dom v ulici
12:45 Bez servítky
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
15:50 Samé šťastie
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek
09:45 Fukušima
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor