Slovenský plyn pôjde na Ukrajinu v zime. Možno...

16.04.2014 06:47 Noviny.sk Slovensko

Slovenský plyn pôjde na Ukrajinu v zime. Možno...

VEĽKÉ KAPUŠANY / Memorandum o spolupráci pri reverzných dodávkach zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu nepodpísali. O memorande vo Veľkých Kapušanoch spolu rokovali minister hospodárstva Tomáš Malatinský a ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan za účasti zástupcu Európskej komisie Klausa Dieterta Borghradta.

Rúra s priemerom 700 milimetrov

Ako uviedol minister Prodan, rokovania budú pokračovať a skončiť by sa mali do dvoch týždňov.

Potvrdil to aj minister Malatinský, ktorý zdôraznil, že Slovensko aj EÚ budú hľadať také riešenie, ktoré nespôsobí problémy a umožní Slovensku dodržať všetky záväzky a zmluvy.

Slovenská strana prišla na rokovanie s podpísaným memorandom. Aby nedošlo k legislatívnym medzinárodným problémom s partnermi Slovenska, najmä Ruskom, navrhuje, aby sa na reverznú dodávku plynu využila rúra s priemerom 700 milimetrov, ktorá mala voľakedy zásobovať elektráreň Vojany.

Nižšie dávky

Bolo by však k nej treba mimo kompresorovej stanice Veľké Kapušany vybudovať krátke prepojenie a nainštalovať špeciálne zariadenie na meranie parametrov plynu tečúceho z Slovenska na Ukrajinu. Prvé dodávky plynu na Ukrajinu by mohli tiecť už začiatkom zimy, no nie v takom objeme, ako náš východný sused očakáva.

Najprv by malo ísť o dodávku 3,2 miliardy kubíkov a neskôr by sa mohli postupne zvýšiť na deväť až desať miliárd kubíkov. Ukrajinská strana v utorok uviedla, že tento návrh je pre ňu neprijateľný.

Hlavným dôvodom je, že by išlo o nižšie dodávky, ako očakávala. Prišla s iným variantom, ktorý je podľa ministra Prodana lacnejší a dá sa rýchlejšie realizovať.

Politický význam

Prodan uviedol, že do Kapušian vedú štyri plynovodné rúry, ktoré sa využívajú len na 50 percent a tak navrhujú, aby sa pre reverzné dodávky plynu využila časť tejto voľnej kapacity. Dodal, že ukrajinská strana už má podpísané dohody o reverzných dodávkach plynu s Poľskom aj Maďarskom.

"Európska komisia prikladá týmto rokovaniam a reverzným dodávkam veľký význam. Nie je to len technický problém. Riešenie tejto otázky má veľký politický význam, lebo je to signál o poskytnutí pomoci Ukrajine a jej postupného integrovania do únie," povedal zstupca EK Borghardt.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.