Oblačno
25°
Bratislava
Žaneta
1.6.2023
Polícia rieši prvé prípady volebnej korupcie
Zdielať na

Polícia rieši prvé prípady volebnej korupcie

BRATISLAVA / Zľavové kupóny v hodnote 5 eur a tabak za to, že budú hlasovať za niektorých kandidátov za poslancov v Banskobystrickom kraji. Z týchto sľubov policajti obvinili Sándora Sz. (40).

"Lístok s číslami kandidátov, ktorých ,treba´ voliť, údajne odovzdal osloveným priamo na verejnosti v obci Šimonovce v Rimavskosobotskom okrese," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Podľa polície im kupóny odovzdal v deň krajských volieb, tabak im sľúbil dať na druhý deň. V prípade dokázania viny mu hrozí väzenie na jeden až päť rokov, stíhajú ho na slobode.

V banskobystrickom samosprávnom kraji sa stal novým županom muž, ktorého verejnosť označuje za extrémistu, Marián Kotleba. Takto chce zmeniť situáciu v Banskobystrickom kraji.

Jarovnice: výhody pre rómskych občanov

Polícia vyšetruje aj ďalšie dva prípady, v ktorých je podozrenie na uplácanie pri voľbách. V obci Jarovnice v Sabinovskom okrese podľa polície páchateľ vo volebný deň sľuboval a poskytoval výhody prevažne rómskym občanom za to, aby volili konkrétneho kandidáta na poslanca kraja a tiež kandidáta na predsedu kraja.

Stará Ľubovňa: peniaze za správne hlasovanie

Druhý prípad sa týka Starej Ľubovne. Dva dni pred prvým kolom volieb tu podľa vyšetrovateľov páchateľ trom Rómom sľúbil peniaze za to, že budú hlasovať za kandidáta na poslanca kraja Milana Š. Jeden z Rómov údajne dostal peniaze hneď na mieste. Polícia vidí trestný čin aj pri konaní spomínanej trojice, ktorá sa na odmene dohodla. "Trestné stíhanie bolo začaté vo veci," povedal pre agentúru SITA Michal Slivka. V týchto prípadoch zatiaľ nikoho neobvinili.

Trestný čin volebnej korupcie je zakotvený v Trestnom zákone druhý rok. "Bola špecificky vytvorená skutková podstata tzv. volebnej korupcie, ktorá nebola k dispozícii pri predchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov," pripomenul viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel v nedeľu na vyhlásení definitívnych výsledkov druhého kola.

Polícia si podľa neho obzvlášť posvietila na takéto správanie. "Tak ako deklarovala pred voľbami, veľmi detailne a pozorne sa išlo po takomto nebezpečnom konaní, ktoré je špecifické pre voľby," podotkol Ábel.

Vyšetrujú aj hanlivé letáky

Okrem podozrení z volebnej korupcie sa polícia zaoberá aj ďalšími prípadmi, ktoré sa vyskytli pri týchto krajských voľbách. Vyšetrujú napríklad hanlivé letáky v poštových schránkach, postriekanie bilbordov a plagátov a riešia tiež výtržnosť v Považskej Bystrici.

V súvislosti s druhým kolom, ktoré sa konalo sobotu 23. novembra, preverujú tri podnety z Košického kraja. V prvom prípade občan oznámil, že bolo možné kupovať hlasy od približne dvesto ľudí po päť eur. V druhom prípade podal jeden z kandidátov trestné oznámenie, údajne sa na internete šírili o ňom nepravdivé informácie. Polícia tiež preveruje možné marenie volieb, vraj niekto mobilom rozposielal informácie, ktoré mohli ovplyvňovať volebné výsledky. Prehľad víťazov a porazených nájdete TU. 

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy