Oblačno
20°
Bratislava
Anabela
20.8.2022
KDH je koaličným partnerom Smeru, tvrdí Sulík
Zdielať na
Slovensko

KDH je koaličným partnerom Smeru, tvrdí Sulík

BRATISLAVA / Pravica by si podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka nemala odpovedať len na to, kto k nej patrí, ale aj na ďalšiu otázku - kto je skutočnou opozíciou voči strane Smer-SD.

Sulík: KDH nechce naštvať Fica

"Také KDH ani náhodou, veď to je ich koaličný partner. Potom sa ťažko robí opozičná politika, keď jeden - dvaja sa síce tvária a hovoria o sebe, že sú opozícia. V skutočnosti nechcú Roberta Fica príliš naštvať, aby teda ich po roku 2016 zobral do koalície," povedal Sulík v diskusnej relácii Slovenskej televízie - Rozhlasu a televízie Slovenska O 5 minút 12.

Podľa Sulíka je to fraška, nie opozičná politika, ide o funkcie. "Keď máte x-tisíc členov, potrebujete ich upratať na nejaké miestečká a tam je úplne jedno, či koaličný partner je Sme, alebo niekto iný," povedal Sulík.

Matovič: Fico urobil jednu silnú päsť

Igor Matovič (OĽaNO) hovoril o slovenskej pravici a ľavici ako o rukách. "Vlastne keď zoberieme tú ľavicu, tú Robert Fico urobil v jednu silnú päsť. Usekol tie prsty, tie rozličnosti a urobil jednu silnú päsť," opisoval Matovič. Podľa jeho slov prsty majú svoj zmysel, aby mal človek cit v ruke. Päsť bez prstov ho nemá. "Potom tá päsť je síce silná, rozhodná, ale bezcitná. A takto ja vlastne aj trošičku vnímam vládu tej ľavice na Slovensku," povedal s tým, že "cit tu chýba".

Podľa neho pritom cit bol deklarovaný v názve Sociálna demokracia. "Kroky, ktoré ľavica na Slovensku robí, alebo strana Smer, tak väčšinou to je o sile, o totalite moci," povedal Matovič. Na druhej strane máme pravicu, ktorá je podľa neho rozdrobená, takže tam sú nejaké pršteky. "Ale bohužiaľ, čo je smola slovenskej pravice a pravicových strán - ktoré, akože kopa ich bola, zase sa delia, zoskupujú a znova budú nejaké nové - že oni nehľadajú, čo ich spája. Na tú dlaň nejako zabúdajú," vysvetľoval.

Prsty podľa neho musia byť funkčné a hľadať priestor, ktorý ich spája. Úlohou pravice je teda podľa Matoviča hľadať to, čo ju spája a nie to, čo ju rozdeľuje.

Ivan Švejna zo strany Most-Híd na margo otázky, či má atomizovaná pravica raz šancu na väčšie spájanie, poukázal na príklad ich strany, ktorá je podľa jeho slov jednotná a všetkých 13 poslancov v parlamente vystupuje jednotne. "My vítame spoluprácu, máme nadštandardné vzťahy s KDH, SDKÚ," poznamenal Švejna.

Podľa neho by mala otázka, prečo tri strany Ľudovej platformy netvoria všade koalíciu do župných volieb, smerovať na KDH. To sa totiž rozhodlo, že v dvoch krajoch do takej koalície nepôjde, v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji pôjde so Smerom-SD. Most-Híd totiž verejne deklaroval, že preferuje vznik koalícií strán Ľudovej platformy. "Pre nás je dôležité, aby sme v čo najväčšom počte krajov boli ako pravica zjednotení," povedal Švejna.

Lipšic: Našim protivníkom je Fico

Daniel Lipšic (NOVA) si myslí, že pravicové strany by si mali navzájom fandiť. "Je to možno ideálna predstava. lebo keď sa budeme sporiť navzájom, tak naozaj bude mať navrch Robert Fico a bude si môcť robiť, čo chce," povedal Lipšic. Ak nebude snaha dohodnúť sa, čo si vyžaduje veľkorysosť a empatiu, tak nebudú podľa Lipšica vedieť vytvoriť pre ľudí dôveryhodnú alternatívu. "Našim, mojim politickým protivníkom na politickom spektre je Robert Fico, nie iné pravicové strany," povedal v relácii Lipšic. 

Za zablokovanie miliónov môže jedine Fico

Najväčší kritik Roberta Fica a opozície Richard Sulík má jasno v tom, kto môže za zablokovanie 29,5 miliardy eur v Luixemburgu. Tou osobou je premiér Robert Fico. Pozrite si reportáž Adama Zavřela. 

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie