Oblačno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Vojenských tajných tunelovali, tvrdí dôverná správa
Zdielať na

Vojenských tajných tunelovali, tvrdí dôverná správa

BRATISLAVA / V priebehu dvoch rokov nastali vo vojenskom spravodajstve podľa podpredsedu SDKÚ-DS Martina Fedora dva obrovské škandály a ani jeden nie je vyšetrený. Upozornil pritom na odpočúvania v roku 2011 a v súčastnosti medializované vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS).

"V takomto stave to nemôže zostať v záujme samotnej spravodajskej služby,“ povedal novinárom Fedor po mimoriadnom rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva.

Výbor zvolal ako jeho predseda, pretože v stredu dostal dokumenty, ktoré nasvedčujú tomu, že vo vojenskom spravodajstve mohlo dochádzať k machináciám až tunelovaniu štátneho majetku. "Ak sú dokumenty, ktorých kópie som dostal, pravé, sú utajovanými skutočnosťami, nemôže ma tešiť, že sú k dispozícii aj nepovolaným osobám,“ povedal s tým, že kópie dokumentov vykazujú prvky originality ich originálov. Kompletné dokumenty pošle špeciálnemu prokurátorovi na ďalšie vyšetrovanie.

Ak sú dokumenty pravé, ide dnes rovnako ako v roku 2011 podľa Fedora o obrovský únik utajovaných dokumentov v rozsahu, ako by si niekto pred vojenským spravodajstvo postavil obrovský kamión. Výboru Fedor dnes navrhol, aby rokovanie prerušili, aby sa s materiálmi oboznámili aj ostatní členovia výboru. "V piatok budeme pokračovať za účasti ministra obrany a riaditeľa vojenského spravodajstva. Výbor s tým súhlasil,“ povedal. Výbor však neprijal jeho návrh, aby požiadal Generálnu prokuratúru o informáciu, ako v tejto veci postupovala.

Zaujíma ho, či bol porušený zákon

Fedora rovnako ako pri kauze odpočúvania v roku 2011 zaujíma, či bol porušený zákon. "To musí vyšetriť prokuratúra a polícia. To je mimo právomocí parlamentného výboru,“ konštatoval. Podľa neho treba vyšetriť, či funkcionári vojenského spravodajstva pochybili alebo nie. Služba totiž podľa neho nie je podvodný sociálny podnik, kde ide len o finančnú škodu. "Toto má byť dôležitý orgán pre bezpečnosť štátu, ozbrojených síl a občanov,“ vyhlásil.

Na rokovaní výboru bol aj poslanec SaS Ľubomír Galko, ktorého poslanecký klub stratil funkčnosť. Podľa pôvodných vyjadrení šéfa parlamentu Pavla Pašku mal Galko prísť o členstvo v tomto výbore. "Galko je poslancom NR SR, bol zvolený do výboru a podľa zákonov pôsobí v tomto výbore každý poslanec, ktorý neprišiel o mandát. Preto ho zrejme Paška v tomto výbore ponechal aj po rozpade klubu SaS,“ konštatoval Fedor.

Za prvej Ficovej vlády

Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme. Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko. Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic.

Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie. Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. 

SaS žiada o odvolanie Glváča

SaS vyzýva premiéra Roberta Fica, aby odvolal z funkcie ministra obrany Martina Glváča. "To, že Glváč vymenoval podozrivého Ľubomíra Skuhru za šéfa Vojenského spravodajstva (VSS), hoci vedel o podozreniach, je závažné zistenie. Je to profesionálna chyba, alebo znak spolupáchateľstva. Obe veci sú tak závažné, že vyzývame Fica, aby Glváča odvolal z funkcie, pretože nie je osobou, ktorá bude mať záujem na vyšetrení kauzy,“ povedal na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík.

Podľa neho "robíme z capa záhradníka“. Glváč totiž podľa neho vedel o závažných podozreniach, napriek tomu vymenoval namočeného človeka do dôležitej pozície. "Veríme, že Fico bude konať do troch minút, ako verejnosti prisľúbil,“ vyhlásil s tým, že kauza vo vojenskom spravodajstve je obyčajné, bohapusté, organizované a trpené rozkrádanie. "Táto vláda má rozkrádanie a tunelovanie vo svojej DNA,“ vyhlásil.

Neviem, čo je obsahom

Podpredseda SaS a bývalý minister obrany Ľubomír Galko uviedol, že v druhej polovici roka 2011 dostal informácie od riaditeľa VSS o rozpracovaní vážnych podozrení z nezákonných prevodov majetku VSS. "Namočení v tomto tunelovaní mali byť dvaja vrcholní predstavitelia oboch vojenských služieb. Išlo o obdobie, keď ministerstvo obrany viedli nominati Smeru-SD,“ uviedol s tým, že v novembri 2011 bol prípad pred finále. "Spravodajskí dôstojníci ma požiadali o stretnutie s premiérkou, alebo ministrom vnútra, čo som im prisľúbil,“ uviedol.

"S materiálmi, ktoré by boli relevantné a ktoré by nasvedčovali tomu, že bol spáchaný trestný čin, som sa nestretol," povedal Glváč. "Dnes je situácia taká, že neviem, čo je obsahom toho materiálu, ktorý je na osobitnom kontrolnom výbore. Je na správnom mieste," uviedol Glváč s tým, že ak sú informácie pravdivé a relevantné, tak patria orgánom činným v trestnom konaní a treba ich prešetriť.

Téme sa venuje reportér Dárius Haraksin. INFORMÁCIE ONLINE TU.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy