Stratila sa fenka Ellie. Rodina prosí o pomoc s hľadaním, ponúka odmenu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PSÍK SA NAŠIEL 1600 KM ĎALEKO
SLOVENSKO / Od 7. júla sa v obci Slepčany (okres Zlaté Moravce) hľadá fenka menom Ellie, ktorá sa stratila počas rannej prechádzky. Môže byť zranená, vyčerpaná alebo zmätená. Majitelia ju márne hľadajú a nevylučujú, že ju niekto prichýlil, netušiac, že ide o hľadaného psíka.
Od 7. júla hľadá zúfalá rodina svoju fenku menom Ellie, ktorá sa stratila počas rannej prechádzky. Odvtedy sa po nej zľahla zem a majitelia sa obávajú, že môže byť zranená, vyčerpaná alebo dezorientovaná. O pomoc žiadajú širokú verejnosť a za akúkoľvek informáciu, ktorá povedie k jej nájdeniu, ponúkajú odmenu.
„Ellie sa stratila ráno počas bežnej prechádzky. Odvtedy ju nikto nevidel. Môže byť kdekoľvek, zmätená a bojazlivá. Stále dúfame, že ju niekto prichýlil a možno ani netuší, že ju hľadáme,“ uviedli majitelia.
Fenku hľadá aj polícia
Strata bola nahlásená na mestskej polícii a prebieha aj neoficiálne pátranie. Majitelia prosia ľudí, aby si všímali, či sa v ich okolí neobjavil nový psík, alebo či Ellie nevideli v spoločnosti iných ľudí. Vítané sú aj anonymné tipy.
„Prosíme vás o akúkoľvek informáciu, aj tú najmenšiu. Môžete sa nám ozvať na číslo 0905 613 766. Ellie je súčasť našej rodiny. Nevieme si predstaviť, že by sme ju už nikdy nenašli," píšu majitelia.
Prečo sa psi strácajú?
Podľa Anny Nagyovej z OZ Psia duša sa pes môže stratiť z viacerých dôvodov – od obyčajnej zvedavosti a sledovania zaujímavého pachu, cez vyľakanie (napr. petardou), úraz či zrážku, až po krádež. Aj ten najposlušnejší a najviac vycvičený pes sa môže dostať do situácie, kedy sa stratí. Preto by mal byť každý majiteľ pripravený a mať zavedené preventívne opatrenia.
Ako predísť strate psa?
1. Mikročip je povinnosťou
Od 1. novembra 2011 platí na Slovensku povinnosť označiť psa mikročipom. Tento malý podkožný čip obsahuje identifikačné údaje, ktoré možno načítať špeciálnym čítačom, a ktoré sú prepojené s databázou majiteľov. Aj keď čip nemá GPS funkciu, výrazne zvyšuje šancu na návrat psa k majiteľovi.
2. Identifikácia na obojku
Aj keď má pes čip, je praktické a rýchle mať na obojku pripevnenú lysetku s kontaktnými údajmi – telefónnym číslom, menom psa a ideálne aj adresou. Lysetku si možno nechať vygravírovať alebo jednoducho napísať svoje číslo nezmývateľnou fixkou priamo na obojok. Tieto sekundy vám môžu v budúcnosti zachrániť hodiny paniky.
3. Obojok vždy na krku
Pes by mal mať obojok s identifikačnými údajmi stále – nielen na prechádzkach, ale aj na záhrade či dvore. Nikdy neviete, kedy sa mu podarí dostať za bránu.
Čo robiť, keď sa psík stratí?
Ak napriek všetkej snahe dôjde k najhoršiemu a váš pes sa stratí, kľúčom k úspechu je rýchlosť. Najväčšiu šancu na nájdenie máte počas prvých hodín.
1. Kontaktujte kompetentné inštitúcie
Spojte sa s útulkami, karanténnymi stanicami, mestskou políciou, poľovníkmi a odchytovými službami v čo najširšom okolí. Zanechajte na seba kontakt, aj keď momentálne nemajú vášho psa – situácia sa môže rýchlo zmeniť.
2. Rozvešajte letáky a choďte do terénu
- Vytlačte letáky s fotografiou psa, stručným popisom, menom psa (môže reagovať) a telefónnym číslom.
- Umiešťujte ich v okolí miesta straty, ale aj v širšom regióne – pes môže byť už v inom meste.
- Nezabudnite na predajne krmív, veterinárne ambulancie, zastávky MHD či nástenky v obchodoch.
3. Inzerujte všade, kde sa dá
- Zverejnite informácie na sociálnych sieťach.
- Využite internetové portály, miestne médiá, rádiá a inzertné noviny.
4. Hľadajte aktívne
- Vracajte sa na miesto, kde sa pes stratil, ale aj na obľúbené miesta, ktoré dobre poznal.
- Psík môže byť zranený, schovaný, alebo môže byť niekým prichytený a dočasne držaný v bezpečí.
Nádej umiera posledná
Aj keď sa hľadanie môže zdať márne, nevzdávajte to. Niektoré psy sa našli aj po mesiacoch – len vďaka tomu, že ich majitelia neprestali veriť, inzerovať, obchádzať miesta a pýtať sa ľudí.
Pozrite si aj archívne video: