Polojasno
19°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Zvyšovanie daní je atentát na ekonomiku, tvrdí Frešo
Zdielať na

Zvyšovanie daní je atentát na ekonomiku, tvrdí Frešo

Vládou pripravené zvyšovanie daní a zrušenie rovnej dane bude mať podľa opozičnej SDKÚ-DS katastrofálne dopady na slovenskú ekonomiku. Predstavitelia opozičnej strany označili tieto kroky kabinetu Roberta Fica na utorňajšej tlačovej konferencii za atentát.

Vláda ekonomiku zabíja

"Je to doslova atentát na slovenskú ekonomiku. Vláda socialistov zabíja ekonomiku a budúcnosť pre všetkých ľudí, ktorí chcú pracovať a zlepšovať si svoj život,“ hovorí predseda strany Pavol Frešo.

Slovenská vláda sa podľa opozičnej strany vydala úplne opačnou cestou, ako napríklad Švédsko, ktoré už oznámilo znižovanie daní, či Nemecko, ktoré o tom uvažuje. Slovensko podľa SDKÚ-DS naopak ruší pružnosť trhu práce, zhoršuje prostredie pre tvorbu nových pracovných miest a namiesto úspor rozhadzuje milióny pre vybraných podnikateľov. "Slovensko budú obchádzať všetky veľké a zaujímavé investície a tie ktoré tu sú, budú hľadať svoje nové pôsobiská,“ upozorňuje na možné dopady zrušenia rovnej dane poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Treba hľadať úspory v zlom systéme

Predstavitelia SDKÚ zároveň upozorňujú, že vláda po zvýšení daní nemusí do rozpočtu získať toľko prostriedkov, koľko si naplánovala. Strana podľa Ľudovíta Kaníka bude v parlamente bojovať proti zrušeniu rovnej dane, keďže tento krok môže priniesť spomalenie hospodárskeho rastu, rast nezamestnanosti a zhoršenie životnej úrovne občanov. Kabinet Roberta Fica by mal podľa Kaníka namiesto zvyšovania daní hľadať úspory v zle nastavenom sociálnom systéme, kde by sa podľa jeho slov dali ušetriť stovky miliónov eur.

Vyhlásenia o tom, že zavedenie rovnakej sadzby dane viedlo k zvýšeniu výberu daní, však podľa ministerstva financií stoja na hlinených nohách. "Oficiálne čísla z prvej polovice tohto roka potvrdené Eurostatom a Európskou komisiou hovoria, že v roku 2003, teda v poslednom roku kedy platila progresívna daň pre fyzické osoby, bol výber daní v pomere k HDP na úrovni 3,2 percenta. V prvom roku zavedenia rovnakej sadzby dane klesol tento ukazovateľ o viac ako 15 percent na 2,7 percenta a klesal aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Od zrušenia progresívneho zdanenia sa ešte ani raz ukazovateľ výberu dane na HDP ani len nepriblížil k údaju, kedy platilo progresívne zdanenie," uviedol rezort v reakcii na vyhlásenia predstaviteľov SDKÚ-DS.

Budúci rok očakávajú rast miezd

Ministerstvo financií zároveň pripomína, že bolestivú konsolidáciu bývalej pravicovej vlády pocítili všetci pri zvýšení dane z pridanej hodnoty, čo sa negatívne prejavilo najmä na zvýšení cien. "Aj vďaka uťahovaniu opaskov sme tak vlani boli svedkami poklesu reálnych miezd o 1,7 percenta, čo znamená, že ľudia si mohli zo svojej výplaty kúpiť menej ako rok pred tým. V budúcom roku MF SR očakáva rast reálnych miezd, ako aj rast zamestnanosti, čiže viac ľudí bude mať prácu," dodáva ministerstvo financií.

Argumentáciu rezortu financií však považuje poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník za zavádzajúcu. Keďže podľa jeho slov po zavedení rovnej dane rástol hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska rýchlejšie ako výber daní, tak je logické, že aj spomínaný pomer výberu daní k HDP klesal. V absolútnom vyjadrení výber daní podľa Kaníka vzrástol, pod čo sa podľa jeho slov podpísalo aj zavedenie rovnej 19-percentnej dane z príjmov. "Zavedenie rovnej dane spôsobilo vyšší výber daní a podporilo rýchlejší rast HDP, súčasná vláda však robí presný opak,“ dodal pre agentúru SITA v reakcii na stanovisko rezortu financií Kaník.

Zmeny v daňovej oblasti

O novele zákona o dani z príjmov, na základe ktorej sa s účinnosťou od začiatku budúceho roka zavedú viaceré zmeny v daňovej oblasti, budú poslanci rokovať v prvom čítaní na začínajúcej schôdzi. Ministerstvo financií v novele pripravilo napríklad obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne, či zrušenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností.

Rovnako rezort pripravil aj zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %. V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu až 25-percentná sadzba dane.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie