Psychológ po atentáte na Fica: Spoločnosť bola rozdelená už predtým. Verdikt to len spečatí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Atentát na premiéra Roberta Fica opäť otvoril diskusie v slovenskej spoločnosti. Ako vplýva tento akt na psychiku ľudí a ako by mali politici komunikovať, aby prispeli k upokojeniu? O tom sme sa rozprávali s prezidentom Slovenskej komory psychológov, Jánom Grossmannom.
Súdny proces rozdelenie nezacelí
Proces s Jurajom Cintulom, obžalovaným z atentátu na premiéra, pozorne sleduje nielen odborná, ale aj široká verejnosť. Aký dosah bude mať jeho výsledok na spoločnosť? Upokoja sa nálady po vynesení rozsudku?
Ján Grossmann, prezident Slovenskej komory psychológov je skeptický: "Úprimne, nemyslím si, že sa spoločnosť po vynesení verdiktu alebo rozsudku nejako upokojí. Predpokladám, že súdny proces bude dlhší. Nebude to viesť k stabilizácii spoločnosti, lebo spoločnosť už aj predtým bola značne rozdelená. Toto akýmsi spôsobom len cementuje to rozdelenie. Možno aj vďaka určitým skupinám politikov, ktorí tieto emócie z môjho pohľadu až príliš vyhrocujú."
Rétorika politikov musí byť zmierlivá
V čase, keď sa téma atentátu opäť dostáva do popredia, bude záležať aj na vyjadreniach politikov. Akú rétoriku by mali zvoliť, aby prispeli k upokojeniu spoločnosti, a nie k prehĺbeniu napätia?
"Rétoriku by z pohľadu občana aj odborníka na duševné zdravie mali voliť zmierlivo," zdôrazňuje Grossmann. "Nemali by vnášať do toho svoje osobné postoje k tejto tragickej udalosti a poľutovaniahodnej udalosti. Je to naozaj vážna vec, čo sa udiala, a to nezľahčujem. Lenže politici majú v tomto ohľade väčšiu moc – tým, akým spôsobom o veciach hovoria, ako aj tým, ako môžu polarizovať spoločnosť, vnášať hnev a zlosť, a vlastne buď uvoľňovať, alebo obmedzovať nahromadené frustrácie medzi občanmi. Takže v tomto pohľade zdôrazňujeme, ako sme minule hovorili, treba hovoriť zmierlivo a pokojne, a nie vnášať do toho vyhrotené emócie."
Frustrácia zo spoločenského diania je citeľná
Mnohí Slováci sú frustrovaní z aktuálneho diania v politike. Čo by im psychológ poradil?
"Áno, je to badať na občanoch, že sú frustrovaní práve z vystupovania niektorých politikov, či už vo vláde alebo aj mimo vlády," potvrdzuje Grossmann. "Je to na každom politikovi a jeho osobnej zrelosti, akým spôsobom pristupuje k tomu, že každá výpoveď má vážny dopad na určitú skupinu ľudí. Podľa môjho názoru majú politici určitú povinnosť voči spoločnosti, aby ju smerovali, aby boli – aj keď sa možno nezhodnú na všetkých otázkach – tými, ktorí nepolarizujú spoločnosť v názoroch, ale ju zjednocujú a budujú na spoločnom raste. To, žiaľ, badáme len pomenej, z rozličných dôvodov."
Konštruktívna komunikácia namiesto osobných útokov
Podľa Grossmanna by komunikácia politikov mala spĺňať atribúty konštruktívnosti a triezvosti. To znamená zamerať sa na problém, a nie na človeka.
"Neútočiť na osobnú integritu, proste ľudí, ktorí sú mimo môjho politického spektra. Či sa mi oni páčia alebo nepáčia, je dôležité zastávať. Politici reprezentujú všetkých, zastupujú všetkých občanov, nielen teda ľudí, ktorí ich zvolili. Mám dojem, že na toto mnohí politici zabúdajú, že zastupujú všetkých občanov, bez ohľadu, či ma oni majú radi, či ma volili alebo nevolili. Spolupracujem a budujem spoločné blaho pre všetkých, nielen pre úzku skupinu ľudí."
Ako komunikovať s ľuďmi s odlišnými názormi?
Existuje cesta, ako sa nedostať do konfliktu pri komunikácii o politických témach s ľuďmi s odlišnými názormi?
"Do konfliktu sa vždy môžeme dostať, a je to úplne v poriadku," hovorí Grossmann. "Rozhodujúce je to, či teda konflikt vedie ku násiliu, agresii a útokom, to nie je v poriadku. Konflikt môže môže byť samozrejme použitý konštruktívne, a je dôležité pamätať na to, že môj pohľad je môj pohľad. Je dôležité hovoriť, že sa nejedná o moju pravdu, alebo že ja mám väčšiu pravdu ako ty. A keď ja mám väčšiu pravdu, tak mám väčšie právo ťa umlčať? To nie je správne. Je dôležité rozprávať sa s názorovými oponentmi – možno kriticky, ale bez útokov na ich osobu. Žiaľ, takéto vedenie dialógu sa vyskytuje len zriedkavo. Ľudia sa ešte stále častejšie napádajú za to, ako vidia svet, namiesto toho, aby diskutovali o problémoch. Zdá sa, že na to ešte potrebujeme politikov, ktorí nám budú vzorom v tom, ako viesť politickú debatu – aj keď sa nezhodneme v základných otázkach."
Politika za rodinným stolom? Radšej nie
Rodinné stretnutia, najmä počas nedieľ, sa často stávajú miestom ostrých výmen názorov na politické témy. Ako by sa mali rodiny k takýmto situáciám postaviť?
"Odporúčam, aby sa pri rodinnom nedeľnom obede, zvlášť, nemuselo – alebo skôr nemalo – hovoriť o tom, ako ja vidím svet a že chcem, aby ho tak videli aj ostatní. Domnievam sa, že pri obede, nedeľnom alebo inom, je dôležité rozprávať sa o tom, čo práve prežívame, čo sa nám páčilo, čo sme zažili. A áno, ak príde čas na diskusiu, potom hovorme aj o svojom pohľade na politickú situáciu. Zdôrazňujem, o svojom pohľade, nie tak, že presadzujem názor, ktorý ostatní musia prijať. To totiž často vedie k agresii a konfliktom. A to ku stolu nepatrí," radí Grossmann.
Kultivovaná debata ako vzor pre spoločnosť
Ak by politici zmenili svoju rétoriku, mohla by sa zmeniť aj komunikácia o politike medzi bežnými ľuďmi?
"Určite áno," odpovedá Grossmann. "Je jasné, že politická debata na obrazovke má svoje určité psychologické scenáre a dramaturgiu, ktorú mnohí politici veľmi dobre využívajú. Možno niektorí zneužívajú, lebo niektoré témy, keď sa povedia takýmto spôsobom, tak na niektorých ľudí to veľmi pozitívne pôsobí. To sú takzvané krčmové reči. Ale toto by politik by nemal reprezentovať. Politik by mal reprezentovať kultivovanú debatu a kultivovanú besedu aj napriek tomu, že je kritický na problém ale nie kritický a nenávistný voči ľuďom. To sú dve rozličné veci. Nemôžem napádať nejaké myšlienky, idey, názory a hodnoty, a nemal by som napádať človeka. Domnievam sa, že toto je jeden zo zásadných problémov, že dochádza ku napádaniu ľudí, čo možno nevedome vedie ku tomu, že keď to robia tí politici, tak to môžem robiť aj ja, a to nie je správne."