Ohrozené dôchodky: Kto zaplatí za prázdnu štátnu pokladnicu?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Odkiaľ zobrať peniaze? Štátna pokladnica je totiž prázdna a z vládnych výdavkov zatiaľ neubúda. Jednou z možností je siahnuť na druhý dôchodkový pilier, ktorého stabilita by sa tak opäť mohla otriasť v základoch.
Jeden z nástrojov druhej fázy konsolidácie
Otázka, s ktorou si členovia našej vlády každý deň lámu hlavy. Aktuálne sú v hre dva varianty – zníženie odvodov do II. piliera alebo jeho otvorenie. Rokovania medzi DSSkami a Ministerstvom práce však nateraz výsledok nepriniesli. Otvorenie II. piliera môže byť jeden z nástrojov druhej fázy konsolidácie.
Odborníci však namietajú že peniaze, ktoré sporitelia so sebou prinesú do Sociálnej poisťovne, budú mať efekt tak na rok. "Zvýšia sa trošku príjmy štátu o odvody týchto ľudí, ktorí ešte pracujú, ale nebude to hrať významnú rolu v konsolidácii, lebo to nebude veľký objem peňazí," tvrdí Radovan Ďurana, analytik INESS.
"Ale v ďalších rokoch a neskôr by to prinieslo ešte vyššie náklady pre Sociálnu poisťovňu," hovorí Marián Búlik, finančný expert OVB Allfinanz Slovensko.
Jeho otvorenie zároveň berie zodpovednosť z pliec ľudí, ktorí sa rozhodli doň vstúpiť s vedomím, že ich úspory nemusia byť dostatočne vysoké. "Môže nastať taká situácia na trhoch, ktorá zníži hodnotu ich úspor a s týmto rizikom tam išli a musia ho niesť," dodáva Ďurana.
Pre istú skupinu sporiteľov by však vystúpenie z II. piliera mohlo byť výhodné, aby mali v budúcnosti o niečo vyšší dôchodok. "Predovšetkým sú to ľudia v preddôchodkovom veku s relatívne nižšími príjmami," vysvetľuje Búlik. "Našou prioritou je jednoznačne zachovanie práv a záujmov sporiteľov v II. pilieri a samozrejme aj dlhodobá udržateľnosť a stabilita II. piliera," reaguje Matej Varga, generálny riaditeľ KOOPERATIVA DSS.
Dôchodkový systém je odkázaný na spoluprácu a nie konkurenciu so Sociálnou poisťovňou. Už roky je však jasné, že prvý a ani druhý pilier problém so starnúcou populáciou sami nevyriešia.
Bez toho, aby sme si sporili aj v súkromných pilieroch, môžeme na švajčiarske dôchodky zabudnúť. Nateraz však akosi chýba väčšia motivácia zo strany štátu. "Dnes je daňové zvýhodnenie súkromných sporení na dôchodok veľmi mizivé, a preto by mal štát zvýšiť daňové zvýhodnenia predovšetkým III. a IV. piliera," dodáva Búlik.