Vyšetrovanie cesty Šutaja Eštoka na F1 nekončí. Prokuratúra vracia prípad naspäť polícii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vyše šesť mesiacov od medializovaného výletu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) na preteky formuly 1 v Abú Zabí, ktorý vyvolal podozrenia z prijatia nevhodného daru, sa prípad opäť otvára. Kým polícia vyšetrovanie uzavrela, Krajská prokuratúra v Bratislave zasiahla – zrušila rozhodnutie o zastavení trestného konania a nariadila opätovné preverenie celej záležitosti, píše denník SME.
Podľa denníka SME už takmer pol roka uplynulo od chvíle, keď sa Matúš Šutaj Eštok objavil v televíznom prenose z prestížnych pretekov F1 v Abú Zabí. Jeho prítomnosť vo VIP zóne, kde sa ceny vstupeniek šplhajú k 15-tisíc eurám, vyvolala vlnu otázok.
Viaceré organizácie, vrátane Nadácie Zastavme korupciu a strany Demokrati, podali v tejto súvislosti trestné oznámenia. Chceli, aby sa preverilo, či minister neprijal tzv. nenáležitú výhodu, čím by mohol porušiť zákon v súvislosti s výkonom verejnej funkcie. Polícia pôvodne konanie zastavila.
Prokuratúra zrušila rozhodnutie polície
Nové zistenia denníka SME tvrdia, že Krajská prokuratúra v Bratislave rozhodnutie polície zrušila. Vyšetrovanie sa tak musí znovu otvoriť a pokračovať. Prokurátor v svojom uznesení podrobne upozornil na konkrétne úkony, ktoré polícia neuskutočnila, no mala – napriek tomu, že spadá pod rezort samotného ministra.
Na toto rozhodnutie okamžite reagovali aj Demokrati. Podpredseda Juraj Šeliga upozorňuje, že minister je opakovane nekonzistentný vo svojich vyjadreniach: "Raz tvrdí, že to bola súkromná cesta, inokedy, že šiel ako minister rokovať o kyberbezpečnosti športovcov s prezidentom FIA."
Verejný činiteľ nemá prijímať výhody
Ak by išlo o oficiálne stretnutie v mene Slovenskej republiky, verejnosť má právo vedieť, kto mu na to dal poverenie a aký bol mandát. V opačnom prípade ide o súkromný výlet, pričom ak mal VIP vstup zadarmo, mohol porušiť zákon, keďže ako verejný činiteľ nesmie prijímať výhody v súvislosti so svojou funkciou.
"Policajti si nepochopiteľne nevypýtali výpis z účtu Šutaja Eštoka a jeho partnerky. To by ľahko preukázalo všetko, no im stačili Šutajove tvrdenia v štýle "nepamätám si, myslím si". To, že Šutaj Eštok nepredložil doklady ukazuje, že má problém vysvetliť, kto v skutočnosti platil celú cestu. Je to naozaj jednoduché, zrejme však nie pre ministra Šutaja Eštoka," ozrejmil Šeliga.
Podpredseda ďalej hovorí, že bežný človek vie preukázať, kedy a za čo platí tisíce eur. "Minister vnútra však ďalej potvrdzuje, že nevie dôveryhodne vysvetliť svoje majetkové pomery a náklady na svoj život. Matúš Šutaj Eštok je nespôsobilý vykonávať funkciu ministra vnútra a v záujme Slovenska by mal odísť. Chcem veriť, že prokuratúra a polícia sa nepoddajú tlakom, ktoré sú na nich vyvíjané a cestu do Abú Dhabi, ktorú Šutaj Eštok nevie vysvetliť riadne vyšetria. Ak niekto z finančných skupín platí cesty Šutaja Eštoka, to by bol veľký problém pre fungovanie a transparentnosť ministerstva vnútra." uzatvára Juraj Šeliga.
Pre políciu, a možno aj pre samotného ministra, sa tak prípad vracia späť do hry. Prokuratúra totiž žiada jasné odpovede.
Podľa ministerstva išlo o pozvanie
Ministerstvo vnútra ešte v decembri 2024 informovalo, že návšteva Matúša Šutaja Eštoka v Abú Zabí prebehla na pozvanie šéfa Medzinárodnej automobilovej federácie FIA Mohammeda bin Sulayema. Ako súčasť tohto pozvania bola aj VIP vstupenka na preteky Formuly 1.
Rezort zároveň zdôraznil, že minister si všetky výdavky spojené s cestou hradil z vlastných zdrojov. Napriek tomu podľa ministerstva išlo aj o pracovné stretnutie, ktorého cieľom bolo nadviazanie spolupráce a reprezentácia Slovenska v zahraničí.
Politika 24: Matúš Šutaj Eštok