Polojasno
23°
Bratislava
Urban
25.5.2025
Dávajme si pozor, čo zdieľame o sebe na sociálnych sieťach. Môže to pre nás byť riziko
Zdielať na

Dávajme si pozor, čo zdieľame o sebe na sociálnych sieťach. Môže to pre nás byť riziko

SLOVENSKO / Zabili ju v priamom prenose. 23-ročná Valéria vysielala počas práce naživo na sociálnej sieti. S divákmi sa podelila aj o to, že má obavy o svoj život. Krátko na to už ju pred očami stoviek divákov zabil neznámy muž. Aj keď ide o prípad, ktorý sa stal v ďalekom Mexicu, psychológovia bijú na poplach.

​Valeria Marquez bola mladou mexickou influencerkou. Bola aktívna na sociálnych sieťach a často vysielala naživo, aby sa tak spájala so svojimi fanúšikmi. Zdieľala s nimi úplne všetko. Počas svojho posledného živého vysielania sa dokonca priznala stovkám divákov, že čaká darček a má obavy o svoj život.

V tom čase sedela v salóne krásy, v ktorom aj pracovala. Do salónu neskôr vstúpil muž, podal jej plyšového medvedíka a následne ju zastrelil. "Aktívne pracujeme na tom, aby sme identifikovali páchateľov a zistili motív tohto tragického incidentu. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine, ktorú táto strata zasiahla. Celá vec bude dôkladne prešetrená," uviedla Claudia Sheinbaum, prezidentka Mexica.

Vidieť naživo podobný čin môže zanechať traumu 

Sledovať v priamom prenose vraždu môže vyvolať šok, úzkosť ale dokonca aj pocit viny - najmä ak divák bezmocne sleduje niečo, čo nedokáže zastaviť. Pre psychiku je to záťaž porovnateľná so situáciou, v ktorej by bol človek priamym svedkom tragédie. "Vyžaduje si podporu, z okolia ale aj od odborníkov. Zároveň aj odvahu hovoriť o tom, čo videli, čo zažili. Tým, že sa k nám dostáva obsah z rôznych kútov sveta, tak vplyv to môže mať aj na mladých ľudí na Slovensku, " priblížila Zuzana Juráneková, psychologička IPčko.

Ak násilie vidíme príliš často, prestávame ho vnímať ako niečo šokujúce. Stáva sa súčasťou každodenného obrazu sveta - a práve vtedy je najväčším nebezpečenstvom to, že nás už nedesí. "Sme takí až rezistentní. A vyvolá to pocit, že je to bežná súčasť života, a to nemôže byť," doplnila Juráneková. 

Nezdieľajme osobné informácie 

Zdieľanie každodenného života na sociálnych sieťach môže mať aj svoju cenu. Informácie o polohe, rutine či súkromí môžu v nesprávnych rukách predstavovať bezpečnostné riziko. A to najmä pre verejne známe osoby. "Tvorcom by som odporúčal určite nezdieľať svoju aktuálnu polohu spolu s pôsobiskom a natočený obsah postovať neskôr nezávisle od polohy. Je potrebné ignorovať toxické výzvy a trendy, ktoré by mohli ohrozovať zdravie, máme možnosť nahlasovať a blokovať pofidérne profily a najlepšie je dať si detox od sociálnych sietí," uviedol Peter Hamráček, social media manager TV JOJ.

Kým nás ľudia sledujú, nezabúdajme, že nie vždy nás sledujú, len aby sa pozerali.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy