Potraviny, energie či bývanie? Na čo Slováci míňajú najviac peňazí?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Zamýšľate sa nad tým koľko eur míňate mesačne na bývanie či potraviny? Zdražovanie pokračuje a priemerná mzda na Slovensku rastie len pomaly. Aj vďaka tomu stále patríme medzi krajiny, kde ľudia dávajú najviac peňazí na energie, potraviny či dopravu a menej nám zostáva napríklad na kultúru či výlety.
"Najviac peňazí míňame na potraviny a potom drogéria, oblečenie, školstvo, deti," povedala jedna z opýtaných. "Ja mám ťažko postihnutého syna, a či sú to ortopedické pomôcky alebo lieky alebo čokoľvek," povedala ďalšia z opýtaných.
Slováci si doprajú aj kultúru či návštevu reštaurácie
Po tom ako nám každý mesiac nabehne výplata, najviac minieme na domácnosť, energie a následne na potraviny. "Najviac našich spotrebných výdavkov ide na bývanie, energie to je vyše 23 %, potom 21 % ide na potraviny a viac ako 8 % minieme na rekreáciu a kultúru," uviedla Eva Sadovská, analytička WOOD & COMPANY.
7 % našich výdavkov zase minieme aj na náš voľný čas. Sem štatistika počíta výdavky na reštaurácie či ubytovacie služby. "Samozrejme nemáme len spotrebné výdavky, ale každý mesiac Slováci splácajú aj úver a hypotéku," doplnila Sadovská.
Inflácia najviac ovplyvnila potraviny
K vyšším výdavkom u niektorých prispeli aj drahšie hypotéky, nájom, okrem toho zdraželi aj ceny v hoteloch, ale aj rôzne služby ako návšteva kozmetiky či kaderníctva. Rast inflácie najviac ovplyvnili drahšie potraviny. "Samozrejme to závisí od produktu, ale potraviny nám zdraželi o približne 3,6 %," priblížil Filip Kužma, inštitút moderného spotrebiteľa.
Potravinári však dlhodobo hovoria, že rastú aj ich výrobné náklady. "Či tomu poľnohospodárovi zaplatím 1,5 litra mlieka 59 centov alebo sa zamyslím. Stredná vrstva myslím si, že zistí, že tie ceny potravín na pultoch reťazcov nie je priorita," uviedol Emil Macho, podpredseda SPPK.
No podľa analytika sú pre mnohých prioritou, a dôvod je jasný. "Je pravda, že potraviny z pohľadu cien máme najlacnejšie v rámci EÚ.Vzhľadom na to, že máme nižšie platy tak na tie potraviny dávame veľkú časť rozpočtu," priblížil Kužma.
Ľudia by si mali odkladať
Podľa odborníkov by si mali ľudia odkladať rezervu aj v ťažkých časoch. Najlepšie vraj je mať rezervu vo výške trojmesačného platu. "Je dôležitá finančná rezerva tá sa odporúča od troch do 6 mesiacov našich príjmov," priblížila Sadovská. "Tieto výplaty sú minimálne mzdy, sme radi keď vyžijeme na ďalší mesiac," dodala jedna z opýtaných.