Oblačno
14°
Bratislava
Žofia
15.5.2025
Robert Fico sa vráti do Handlovej. Bývalý šéf ochrankárov prezradil, aké veľké budú bezpečnostné opatrenia
Zdielať na

Robert Fico sa vráti do Handlovej. Bývalý šéf ochrankárov prezradil, aké veľké budú bezpečnostné opatrenia

Archívna reportáž

Bývalý šéf ochrankárov prezradil, aké veľké budú bezpečnostné opatrenia

BRATISLAVA / Už dnes sa predseda vlády Robert Fico opäť vráti do Handlovej, presne rok po atentáte. Okrem stretnutia s vedením mesta je naplánované aj stretnutie s obyvateľmi. Vláda tiež pripravuje mimoriadne rokovanie priamo v meste. Ako budú vyzerať bezpečnostné opatrenia a čo sa zmenilo za uplynulý rok?

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia

Návšteva prebieha za zvýšených bezpečnostných opatrení. Peter Hlávek sa o nich porozprával s bývalým šéfom ochrankárov Petrom Krajčírovičom a zisťoval, ako sa dá zabezpečiť ochrana predsedu vlády. "Bezpečnostné zložky majú informácie o konaní podujatia v Handlovej s dostatočným predstihom. Miesto sa dá izolovať bariérami a komunikovať s lokálnymi bezpečnostnými zložkami, ktoré sú miestne aj osobne znalé," vysvetlil bývalý šéf ochrankárov.

Kontroly účastníkov

Otázkou zostáva, či je vôbec reálne skontrolovať všetkých účastníkov podujatia, aby sa predišlo vneseniu nebezpečných predmetov. "Režimové opatrenia sa dajú robiť aj vo väčšom množstve. Je to štandard na bezpečnostných konferenciách a rôznych akciách vo verejnom priestore. Priestor sa dá izolovať a skontrolovať s nasadením technických a personálnych síl," uistil odborník. "Dokonca aj 10-15 tisíc ľudí sa dá skontrolovať cez bezpečnostné rámy a informovať verejnosť, aby si nenosila nevhodné predmety," dodal.

Bariéry: Liek na všetko?

Minulý rok, štyri mesiace po útoku, oddeľovali premiéra od davu mobilné bariéry. Očakáva sa podobný postup aj teraz? A sú bariéry účinným riešením? "Bariéry určite nie sú liek na všetko. Atentát bol spáchaný spoza bariéry. Ochrana je tímová práca. Bariéry vymedzujú bezpečnostný priestor a zabraňujú koncentrácii ľudí. Ale je tam aj nevýhoda, že sa ťažšie dostáva k útočníkovi spoza bariéry," pripomenul expert. "Je to o rozdelení úloh v bezpečnostnom tíme a pokrytí perimetra aj za bariérami."

Kto rozhoduje o ochrane?

O samotnom tíme, ktorý zaisťuje najbližšiu ochranu, rozhoduje riaditeľ úradu. O nasadení počtov a súčinnosti zložiek rozhoduje veliteľ bezpečnostnej akcie, teda šéf Advanced Teamu. Ten vopred "načíta" priestor, aby zistil, aké sú tam priestory, budovy, únikové trasy a kde je nemocnica. Na základe toho rozhodne, koľko síl a prostriedkov sa nasadí.

Ochranka úzko spolupracuje s protokolom, ktorý tvorí program chránenej osoby. "Ochranka disponuje takzvaným minútovým okom, kde má chránená osoba vystúpenie, kam ide potom, ako dlho tam bude," vysvetlil bývalý šéf ochrankárov. "Nie je nič neštandardné, že chránená osoba urobí nejaký mini program mimo oficiálneho programu. S tým sa ráta a ochranka by s tým mala rátať. Nepokrýva sa iba priestor pri chránenej osobe, ale každé miesto, ktoré by mohlo ohroziť chránenú osobu."

Operatíva a znalosť prostredia

Pri zhromaždeniach je dôležitá operatíva a získavanie informácií o kriminálne závadových osobách. "Na toto je stvorený takzvaný 12. tím, ktorý ide na miesto vopred. Robia sa brífingy s lokálnymi bezpečnostnými zložkami, s mestskou políciou, kriminálnou políciou, dopravnou políciou, ktorí majú výbornú osobnú a miestnu znalosť," zdôraznil expert. "Vedia, ktorí ľudia sú závadoví, ktorí nie. Spolupráca s lokálnymi zložkami je alfa a omega ochrany.

Pri návštevách vysokorizikových zón sa odporúča nepriestrelná vesta. "Primárne by mal mať balistickú ochranu najbližší tím. Každý člen bezpečnostného tímu by mal mať vestu. On je tam na to, aby dostal ranu, aby bol zranený, aby sa proaktívne rozbehol proti výstrelu," dodal bývalý šéf ochrankárov.

Bude ochrana iná ako vlani?

Podľa odborníka bude štvrtková ochrana predsedu vlády odlišná od vlaňajšej. "Operatívna činnosť je najdôležitejší článok prevencie. Operatívna ochrana pre laického návštevníka nie je okom viditeľná. Poskytujú najdôležitejšie informácie o tom, či niekto má tašku, ruky vo vrecku alebo za chrbtom, aby sme vedeli, kde hrozí riziko."

Najčítanejšie správy