Zatiahnuté
Bratislava
Mikuláš
6.12.2024
Europoslankyňa Cifrová Ostrihoňová: Treba byť v kontakte aj s kolegami z iných politických skupín
Zdielať na

Europoslankyňa Cifrová Ostrihoňová: Treba byť v kontakte aj s kolegami z iných politických skupín

BRATISLAVA / Zjednotení v rozmanitosti – to je motto Európskej únie. Diskusia sa v Bruseli upriamila aj na vzťahy medzi EÚ a USA po nástupe novej administratívy. Viac o tom povedala v Ranných novinách europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá kandidovala za stranu Progresívne Slovensko.

Už pôsobíš niekoľko mesiacov vo frakcii Renew Europe. Si zároveň členkou Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Je to napríklad ten výbor, v ktorom si chcela byť?

Je to presne ten výbor, v ktorom som chcela byť a veľmi sa z toho teším, lebo práve ten výbor rieši veľmi širokú paletu tém. Medzi nimi sú aj témy ako sloboda médií, ochrana detí, napríklad aj na internete a sú tam ďalšie možné veci, ktoré sú dôležité pre ľudí v Európe, ale aj pre ľudí na Slovensku.

Ako sa ti darí s touto víziou hľadať prieniky a riešenia?

Máme ešte dosť veľa pred sebou, ale darí sa nám rozprávať s kolegami, pretože o tom je tá európska politika. Treba byť v kontakte aj s kolegami z iných politických skupín, nielen z tej vašej. Nestačí byť len s vašou stranou, ktorá je vaša domovská. Ľudí veľmi zaujíma aj čo sa deje u nás na Slovensku. Nás zase zaujíma, čo sa deje v Európe a snažíme sa vždy hľadať európsku úroveň toho daného problému. A máme toho veľmi veľa spoločného v rámci Európy.

Ako prebieha výber jednotlivých komisárov, ktorí budú zodpovední za vládu v rámci Európskej únie v najbližších rokoch?

Bola som prítomná pri viacerých výberoch. Je to jeden z tých najsilnejších momentov parlamentu, kedy môžete buď schváliť alebo neschváliť jednotlivých kandidátov a potom celú tú komisiu. Ten prvý týždeň išiel celkom splavne. Tento týždeň, kedy sa vypočúvajú kandidáti a kandidátky, tak to trošku tam drhne. Ale je to normálne, je to cesta. Sú to naozaj veľmi detailné vypočúvania, ktoré trvajú vyše troch hodín a na všetkých, čo som bola, boli aj tri a pol hodiny, kde ten kandidát alebo kandidátka sedí a poslanci a poslankyne sa môžu pýtať čokoľvek. On má dve minúty na odpoveď, potom na nejakú reakciu ešte minútku, takže je to také veľmi štrukturované a nie je to jednoduché byť v ich topánkach.

Máš pocit, že kandidáti nepresvedčili poslancov?

Áno, sú kandidáti a kandidátky, ktorí mali tento týždeň problém presvedčiť poslancov. Jedna rovina toho je, že ako sa správajú, ako odpovedajú v tom vypočúvaní. A potom je to samozrejme aj o politických dohodách. To znamená, keď jedna skupina odmietne niekoho z druhej skupiny, tak potom tá druhá zase to chce vrátiť. Hľadá sa dohoda, ktorá by bola priechodná pre všetkých, lebo ten parlament je rôznorodý. Tam sa vždy odpovedá na dve otázky. Či je schopný ako osoba a či je schopný vykonávať to portfólio, ktoré mu je pridelené. Aby sa našla tá odpoveď na tieto dve otázky, tak to trošku trvá a chce to naozaj hodiny a hodiny rokovaní. Ale myslím si, že ja som zatiaľ nebola na vypočúvaní, kde by ten kandidát bol taký, že som si povedala, že tento vôbec neprejde. Ale myslím si, že sú celkom dobre pripravení.

Ako členka výboru pre právny štát a občianske slobody si grilovala aj írskeho kandidáta Michaela Mcgratha, ktorý má na starosti práve túto tému, práve túto oblasť slobody médií.

Toto bolo pre mňa také najdôležitejšie, pretože to bol práve ten môj výbor, kde som sa aj ja za našu skupinu a za náš výbor kládla najviac otázok.
Mala som najväčší čas a myslím si, že on bol presvedčivý. On prichádza z krajiny, ktorá sa borí s inými problémami ako Slovensko alebo Česko, ale je veľmi zorientovaný. Tí komisári a budúce komisárky dostanú šesť týždňov na to, aby sa na to portfólio pripravili. Sú tam stovky otázok, lebo je tam veľa legislatívy. Ja som sa Michaela konkrétne pýtala na otázky slobody médií a otázky dodržiavania a implementovanie a teda toho aktu o slobode médií, ktorý sa teraz budeme dva roky snažiť všetkých členských krajinách uviesť do praxe a myslím si, že odpovedal dobre. Pýtali sme sa ho na ochranu práv obetí. Naozaj tie domáce úlohy, ktoré oni dostanú, sú veľmi široké. Myslím si, že toto práve Michael zvládol. 

​Bude teda tým správnym človekom na správnom mieste podľa teba? V rámci tej ochrany slobody médií, ktorá sa rieši aj na Slovensku v posledných mesiacoch, ale aj týždňoch a dňoch.

Ja verím, že bude. To sa asi úplne dopredu nedá povedať, minimálne to sľúbil. Ja som chcela, aby sa zaviazal k tomu, lebo je dobré mať nejaký záväzok, ktorý je nahratý a ktorý sa dá vždy potom vytiahnuť, že ak to bude niekde drhnúť a to nie je len o Slovensku. So slobodou médií majú problémy aj v iných krajinách Európskej únie. Je to jedna z jeho priorít a verím, že to bude dodržiavať. No to uvidíme, až keď naozaj príde do funkcie.

Aké to bolo dostať sa prvýkrát do europarlamentu a sadnúť si do tých lavíc. Čo si si vtedy povedala?

Bol to veľmi bizarný zážitok. Ja som si úplne naplno uvedomila, až keď som tam po voľbách prvýkrát prišla, keď sme si prišli vybaviť tie preukazy. Vtedy som mala chvíľku, ktorú som musela spracovať, lebo som predtým robila niečo úplne iné, aj keď je tam veľa priesečníkov. Bola som v médiách a teraz prejdete na tú pomyselnú druhú stranu. Myslím si, že mi veľmi pomáha tá komunikatívnosť s kolegami a kolegyňami. Viete sa s nimi dohodnúť v rôznych jazykoch a je to vždy príjemnejšie, keď si rozumiete, keď tam nie je tlmočenie. Sme tam viacerí a viaceré nové, takže v rámci tej našej slovenskej delegácie z Progresívneho Slovenska sme tam na jednej lodi viacerí. Pre mňa ten prechod bol pomerne veľký.

Pokračovanie rozhovoru s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou v Ranných novinách si môžete pozrieť tu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy