Zatiahnuté
12°
Bratislava
Hermína
6.5.2024
Zákon o strategických investíciách skráti prípravné procesy na polovicu, tvrdí Ráž
Zdielať na

Zákon o strategických investíciách skráti prípravné procesy na polovicu, tvrdí Ráž

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Rýchlejšia výstavba diaľnic, železníc alebo nemocníc. Zníženie byrokracie, jednoduchšie povolenia. To sú predstavy ministerstva dopravy. Parlament v stredu 24. apríla schválil zákon o strategických investíciách.

Opozícia v reakcii na tento zákon hovorí o porušení práv na súkromné vlastníctvo, či o priestore pre korupciu.A svoje stanovisko prezentoval aj Úrad pre verejné obstarávanie. Problémom podľa neho nie je legislatíva, ale prax.

Viac sa dozviete vo videu:

​Zákon o strategických investíciách, ktorý v stredu 24. apríla schválila Národná rada SR, umožní skrátiť prípravné procesy projektov, ktoré určí štát ako strategické, o polovicu. Uviedol to po schválení zákona minister dopravy Jozef Ráž. "Tento zákon je pre Slovensko veľmi významný a umožní skrátiť prípravné procesy z osem rokov na štyri, teda na polovicu," priblížil Ráž. Ako dodal, najvýznamnejšie sa nová legislatíva dotkne stavebných povoľovaní, posudzovania vplyvov na životné prostredie či majetkovo-právneho vyrovnania.

"Na základe tohto zákona, ktorý bude účinný dňom vyhlásenia, bude môcť štát ponúknuť v rámci pokusu o dohodu 1,2-násobok znaleckej ceny. To znamená, pre občanov najvýhodnejšie je sa dohodnúť, pretože vo všetkých ostatných ďalších procesoch vyvlastnenia už má štát možnosť zaplatiť len znaleckú hodnotu," vysvetlil Ráž. Šéf rezortu dopravy pripomenul, že strategickou investíciou môže byť len taká, za ktorou je štát. Výnimkou je možnosť verejno-súkromného partnerstva, splnené však musia byť stanovené podmienky.

​Prijatím zákona o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu TEN-T sa zrýchli príprava projektov, ktoré štát určí ako strategické investície, aj tých, ktoré patria do transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).

Rezort dopravy tak chce uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len štát alebo vybrané subjekty verejnej správy či spoločnosti vo vlastníctve štátu, uskutočniť investície, ktoré majú byť významné pre Slovensko. Zmeny sa dotknú napríklad vyvlastňovacieho konania, povoľovacích procesov i verejného obstarávania strategicky významných projektov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy