Zatiahnuté
12°
Bratislava
Viola
18.5.2024
NATO aj po voľbách vníma Slovensko ako zodpovedného partnera, povedala Čaputová
Zdielať na

NATO aj po voľbách vníma Slovensko ako zodpovedného partnera, povedala Čaputová

Google News Button Sledovať správy

BRUSEL / Prezidentka Zuzana Čaputová pokračuje v štátnických návštevách v rámci končiaceho mandátu. Slovensko je po vlaňajších parlamentných a nedávnych prezidentských voľbách vnímané Severoatlantickou alianciou ako zodpovedný a hodnoverný partner. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stredajšom stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli.

Prezidentka do Bruselu zavítala v rámci série rozlúčkových zahraničných ciest. V utorok 8. apríla bola na návšteve Nemecka, kde sa stretla s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom a v stredu popoludní má na programe stretnutie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolovou a vo večerných hodinách ju prijme predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Čaputová pripomenula, že sa prišla rozlúčiť so šéfom Aliancie, pretože viackrát zastupovala Slovensko na summitoch NATO. Obaja si pripomenuli 75. výročie založenia NATO a tiež 20. výročie vstupu Slovenska do tohto zoskupenia. "V našej novodobej histórii to bolo jedno z najdôležitejších a dobrých rozhodnutí, pokiaľ ide o obranu a bezpečnosť," povedala. Podľa nej to platí aj v súčasnej geopolitickej situácii, keď ruská agresia na Ukrajine zvýraznila dôležitosť ochrany bezpečnosti Slovenska.

Porozprávali sa aj profesijne aj ľudsky

Za dobrú správu považuje prítomnosť spojencov z NATO na území Slovenska ako súčasť predsunutej prítomnosti na východnom krídle Aliancie a zaisťovanie vzdušnej obrany Slovenska spojencami z Česka, Maďarska a Poľska.

So Stoltenbergom hovorila o vojne na Ukrajine a aj o júlovom summite NATO vo Washingtone, kde Slovensko bude zastupovať už nový prezident. Čaputová však ešte stihne summit Bukureštskej deviatky (B9). "Poďakovala som sa Stoltenbergovi za jeho profesionálne líderstvo, pretože na jeseň končí svoju misiu. Toto stretnutie bolo pre mňa zaujímavé profesionálne aj ľudsky. Obrana a bezpečnosť je prirodzene jednou z hlavných tém v našej krajine," vysvetlila.

Priznala, že so Stoltenbergom nehovorila o konkrétnych výrokoch niektorých slovenských politikov o vzťahoch k Rusku, podľa jej slov však takéto kroky nerobia Slovensku dobré meno v zahraničí. "Naopak, hovorila som o tom, že Slovensko je spoľahlivým spojencom, plníme si naše záväzky, aj pokiaľ ide o dve percentá HDP do obrany, aj pokiaľ ide o modernizáciu obrany," uviedla. Spresnila, že Slovensko je vnímané ako spoľahlivý člen pri investíciách do munície, húfnic a odmínovania.

Nie sú obavy, že by došlo k zmene k prístupu k Aliancii

Na otázku TASR či v NATO nie sú obavy, že na Slovensku po voľbách dôjde k zmene prístupu k Aliancii, Čaputová uviedla, že nezaznamenala žiadne pochybnosti ohľadom kvality členstva SR v NATO. "Tá rétorika vo vzťahu k Ukrajine je registrovaná, ale to, čo je tu hodnotené, sú konkrétne kroky a tie sú vnímané pozitívne," odkázala.

V závere upozornila, že ochrana slovenského vzdušného priestoru bude pre Slovensko veľkou témou na júlovom summite Aliancie v hlavnom meste USA. "Washington má posunúť dopredu posilnenie protivzdušnej obrany a aj tú rotačnú bázu našich spojencov dohodnutú vlani vo Vilniuse, na základe reálnej potreby podľa konkrétnej geopolitickej situácie," vysvetlila prezidentka.

Prezidentka nemá ambície v NATO a neplánuje ísť do politiky

Končiaca prezidentka SR Zuzana Čaputová nemá záujem o funkciu v Severoatlantickej aliancii a ani o pôsobenie v slovenskej politike. Prezidentka to uviedla v stredu po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR. Čaputová bola v roku 2023 niekoľkokrát v západných médiách zmienená ako možná nástupkyňa po Stoltenbergovi, ktorý na jeseň po desiatich rokoch na čele Aliancie z tohto postu odchádza.

Na otázku slovenských novinárov, či do zbierky mužských portrétov, ktorí 75 rokov šéfovali Aliancii, nepribudne aj žena a či to ona osobne nevníma ako výzvu, Čaputová priznala, že svoje životné výzvy nevníma v tomto smere. "Bolo by však zaujímavé, keby niekedy v budúcnosti nejaká žena zasadla do nejakej významnej pozície v NATO. Po celý život hovorím, že byť ženou nie je kvalifikácia, ale ak sa u nejakej kandidátky stretnú odbornosť, skúsenosť a chuť uchádzať sa o takúto pozíciu, tak to môže byť len k prospechu veci," odkázala.

Najskôr si chce oddýchnuť

Žena sa tento rok šéfkou Aliancie pravdepodobne nestane, keďže po tom, ako sa týchto ambícií vzdala estónska premiérka Kaja Kallasová, v hre o najvyšší post v NATO zostal iba holandský premiér Mark Rutte a rumunský prezident Klaus Iohannis.

Čaputová uviedla, že po 15. júni, keď jej skončí mandát, si plánuje najskôr oddýchnuť. Dodala však, že do politiky nemieri a určite plánuje zostať na Slovensku. "Skôr potrebujem obdobie na reflexiu toho, čo som spoznala a a zažila. Nechcem zatiaľ konkretizovať svoje plány, ale môžem uistiť ľudí, ktorí šíria informácie o tom, ako idem na nejaký vysoký post a do politiky, žiadne takéto ambície momentálne nemám," opísala situáciu.

Rozhovor s prezidentkou Zuzanou Čaputovou po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom si môžete pozrieť tu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy