Zatiahnuté
Bratislava
Jela
19.4.2024
Mimoriadne rokovanie NR SR k odstrelu medveďov zatiaľ nebude
Zdielať na

Mimoriadne rokovanie NR SR k odstrelu medveďov zatiaľ nebude

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Mimoriadne rokovanie Národnej rady (NR) SR pre návrh ústavného zákona o ochrane pred útokmi chráneného živočícha zatiaľ nebude, zákon o možnom odstrele rizikových medveďov sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu. Vo štvrtok 28. marca to oznámil predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). V prípade ďalšieho incidentu a stretu medveďa s človekom je však pripravený mimoriadnu schôdzu zvolať.

"Bol som pripravený zvolať mimoriadnu schôdzu, no po konzultácii s podpredsedom vlády SR a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nominant SNS) som sa rozhodol iniciovať prerokovanie tohto bodu v skrátenom legislatívnom konaní na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu," uviedol Pellegrini. Ocenil samotný návrh i jeho prijatie na stredajšom rokovaní vlády. Upozornil, že incidentov stretu medveďov s človekom v intravilánoch miest a obcí pribúda, ostatný prípad v Liptovskom Mikuláši podľa neho núti kompetentných čo najrýchlejšie konať. "Jednou z prvoradých povinností vlády a zodpovedných politikov je chrániť a garantovať bezpečnosť občanov," pripomenul.

Šéf envirorezortu ocenil prístup Pellegriniho. "Beriem ho za slovo, že v prípade ďalšieho prípadu ohrozenie človeka medveďom zvolá mimoriadne rokovanie parlamentu okamžite," povedal. Zopakoval, že riešenie formou ústavného zákona vyhodnotili pri návrhu ako najistejší spôsob pre aplikáciu platného zákona. Nemyslí si, že táto forma pri počtoch v parlamente je dopredu odsúdená na neúspech. Zopakoval, že opoziční politici majú možnosť dať najavo, či im na bezpečnosti ľudí naozaj záleží. Je pripravený tiež reagovať na prípadne podnety Európskej únie.

"Ak sa EÚ ozve, že sa im nepáči, budeme to riešiť, sú na to štandardné procesy, doposiaľ však nemáme najmenší dôvod hovoriť o rozpore, pretože európska legislatíva umožňuje ochranu človeka v ohrození a toto je ten prípad," zdôraznil Taraba.

​​Vláda navrhla ústavný zákon, ktorý by umožňoval odstrel medveďov

Vláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní v Galante schválila návrh ústavného zákona, ktorý má riešiť situáciu so zvýšeným výskytom medveďov v intravilánoch a bezpečnostné riziká s tým súvisiace. Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) o tom informoval po rokovaní kabinetu. "Týmto zákonom sa stanovujú podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu. Tie podmienky sú postavené tak, že v nejakom rozumnom čase budeme vedieť tento problém vyriešiť," dodal Fico.

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) spresnil, že zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500 metrov bezpečnostnú zónu. "Pokiaľ sa do tejto zóny dostane medveď, je jasné, že výrazne stratil plachosť a zvyšuje sa riziko stretu s človekom. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania," vysvetlil Taraba. "Odstrel budú môcť vykonať nielen členovia zásahového tímu, ale aj poľovníci, policajti, v národných parkoch aj ich správcovia," informoval.

Návrh zákona kritizovala opozícia, okrem nesystémovosti mu vyčíta rozpor s európskou legislatívou. Považuje ho za účelový a za krok do Pellegriniho prezidentskej kampane. Za fiktívne gesto a marketingový ťah to považuje aj iniciatíva My sme les.

​Medveďa našli s pomocou dronov do 1,5 hodiny

Problémového medveďa, ktorý 17. marca v Liptovskom Mikuláši zranil päť ľudí, našli s pomocou dronov a špeciálnej techniky do 1,5 hodiny po incidente. Medvedicu nasledujúce dni monitorovali s cieľom potvrdiť jej identifikáciu, zviera bolo usmrtené v utorok 26. marca Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na štvrtkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici, kde priblížila zásah súvisiaci s prípadom na Liptove.

"Situácia v Liptovskom Mikuláši nemá obdobu v histórii Slovenska a takisto sme k tomu aj pristupovali. Prvýkrát bol použitý Manuál pre ochranný odstrel medveďa hnedého v SR, kde sme si odskúšali niektoré postupy, ktoré budeme do budúcna vylepšovať," skonštatoval generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel.

Vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Juh ŠOP SR Jaroslav Slašťan priblížil, že od nahlásenia incidentu v Liptovskom Mikuláši bolo v teréne 24 hodín denne celkovo 16 hliadok zásahového tímu. V rámci postupu boli stanovené tri ciele, z toho prvým bolo zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov tak, aby sa medveď nevrátil do intravilánu.

Zistili, kde má noru a kadiaľ sa pohybuje

"Druhým cieľom bolo identifikovať a monitorovať medveďa, ktorý útočil. Použili sme na to 30 fotopascí, termovízie, drony, priame pozorovania a nočné videnia. Tretím cieľom bolo odsledovať správanie tohto medveďa. Zistili sme, že medveď sa opakovane pokúšal vnikať do intravilánov okolitých obcí, kde by mohol spôsobiť ďalšie škody na zdraví alebo majetku," vysvetlil Slašťan.

Medvedicu, ktorá v Liptovskom Mikuláši zranila päť ľudí, sa s použitím dronov a špeciálnych kamier podarilo nájsť krátko po incidente. "Išli sme na miesto a do hodiny a pol sme toho medveďa mali. Bol na úplne inom mieste, ako sa hovorilo. Správal sa iracionálne a celý čas sme ho sledovali. Presne sme zistili, kde žije, kde má noru, kade sa pohybuje," priblížil dronista Dominik Vároš.

Medveď sa pravdepodobne pohyboval po okolí často

Počas monitorovania medveďa bolo s dronmi nalietaných približne 74 kilometrov, cieľom bolo v čo najväčšej miere potvrdiť, že ide o správneho jedinca. "Porovnávali sme rozlíšenie termovízie nočného videnia alebo optík s tým, čo som videl v dronoch. Len čo som povedal, že mám 82-percentnú zhodu, potom to už riešil zásahový tím," dodal Vároš.

Trojročnú medvedicu s váhou takmer 70 kilogramov zásahový tím eliminoval v utorok vo večerných hodinách v lokalite medzi obcami Iľanovo a Závažná Poruba. Ochranári nevedia, čo ju vyplašilo a prečo prenikla do intravilánu mesta, predpokladajú však, že sa v Liptovskom Mikuláši nepohybovala prvýkrát. "Presne vedela, kade môže uniknúť, kde má preplávať Váh a popod aký diaľničný tunel má ujsť do okolia intravilánov obcí Iľanovo a Ploštín. Myslím si, že pravidelne navštevovala aj v minulosti intravilán mesta Liptovský Mikuláš," dodal Slašťan.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy