Jasno
34°
Bratislava
Drahomír
16.7.2024
Česko reaguje na zahraničnú politiku Slovenska: Vláda odložila medzivládne konzultácie
Zdielať na

Česko reaguje na zahraničnú politiku Slovenska: Vláda odložila medzivládne konzultácie

Google News Button Sledovať správy

PRAHA / Česko v reakcii na zahraničnú politiku SR odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie. Spoločné zasadnutie vlád, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája v ČR, nebude. Jedným z dôvodov je aj minulotýždňová schôdzka slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Po rokovaní vlády to v stredu 6. marca oznámil český premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v budúcich týždňoch či mesiacoch medzivládne konzultácie s vládou Slovenskej republiky tak, ako sme o nich uvažovali a ako sme sa na nich dohodli. Sme presvedčení, že v tejto chvíli nie je potrebné uskutočniť spoločné zasadnutie oboch vlád," oznámil Fiala s tým, že o rozhodnutí odložiť rokovanie informovali aj slovenskú stranu.

Český premiér podotkol, že vláda v Prahe si je vedomá úzkych väzieb medzi slovenskou a českou spoločnosťou a rozsiahlej spolupráce medzi krajinami a chce v tom pokračovať. "Spolupráca musí byť založená na konkrétnych projektoch, máme záujem ich rozvíjať," spresnil. "Ale nie je možné zastierať, že existujú výrazné rozdiely v názoroch na niektoré kľúčové zahraničnopolitické témy," pokračoval Fiala a za problematické označil stretnutie Blanára s Lavrovom.

Priatelia musia byť k sebe úprimní a majú si hovoriť aj nepekné veci

Napriek tomu, že Slovensko je členom EÚ a NATO, a ČR ho vníma ako svoju najbližšiu krajinu, rozdiely vlád v pohľade na príčiny ruskej agresie na Ukrajine sú podľa Fialu zásadné. "A v takej situácii, ktorá teraz je, navyše v čase, keď sa na Slovensku pripravujú prezidentské voľby, bude prezidentská kampaň, nie je namieste robiť taký v podstate mimoriadny nadštandardný krok, ako je spoločné rokovanie vlád," vysvetlil rozhodnutie jeho kabinetu.

Dodal, že spolupráca medzi krajinami nekončí. "Nič nerušíme, ministri sa budú stretávať na svojich pracovných stretnutiach. Ale je potrebné týmto spôsobom zareagovať a medzivládne rokovanie odsunúť," doplnil predseda českej vlády.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský uviedol, že ČR si želá dobré vzťahy nielen medzi Čechmi a Slovákmi navzájom, ale aj na politickej úrovni. "Avšak tie rozdiely v pohľadoch na zásadné zahraničnopolitické témy medzi nami a kolegami na Slovensku nás jednoducho nemôžu nechať úplne chladnými," povedal s tým, že priatelia k sebe majú byť úprimní a majú si vedieť povedať aj nepríjemné veci. "A ak sa Slovensko snaží o diplomaciu na obidve strany, skúsenosť je taká, že väčšinou zostanete na jednej strane," dodal Lipavský.

Rozhovor s politológom Jozefom Lenčom na tému vzťahov medzi Českom a Slovenskom si môžete pozrieť tu:

​Reakcie opozičných politikov na situáciu si môžete pozrieť tu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy