Zatiahnuté
Bratislava
Radomír, Albín
1.3.2024
Pellegrini zverejní rozhodnutie o kandidatúre za prezidenta po Novom roku
Zdielať na

Pellegrini zverejní rozhodnutie o kandidatúre za prezidenta po Novom roku

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / Peter Pellegrini najnovšie oznámil, že až po Novom roku sa definitívne rozhodne, či bude kandidovať za prezidenta. Voľby budú na jar a presný dátum vyhlásenia volieb je práve na Pellegrinim ako predsedovi parlamentu. Jeho možný najväčší rival a bývalý šéf diplomacie Ivan Korčok to kritizuje.

​​Róbert Fico stratil ambície stať sa hlavou štátu a podporu vyjadril odídencovi Petrovi Pellegrinmu. Robert Fico v RTVS povedal, že nemajú dôvod váhať. Otázna je podpora SNS. "Treba si vážiť podporu najsilnejšej strany," povedal Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR. "Ja osobne si myslím, že Peter Pellegrini nebude prezidentom," povedal Milan Majerský, predseda strany KDH. 

Peter Pellegrini je jedným z najhorúcejších kandidátov na budúceho slovenského prezidenta. No s oznámením otáľa. Pellegrini si chce túto tému prerokovať najskôr v regiónoch. "Cez Vianoce chcem mať čas porozmýšľať o tomto zásadnom rozhodnutí a v Novom roku oznámim rozhodnutie. Takže v Novom roku sa to dozviete," priblížil Pellegrini. "Predpokladám, že hneď po Novom roku nám Pellegrini oznámi kandidatúru a podporí ho aj SNS," dodal Majerský. 

Jeho nerozhodnosť však kritizuje jeho, aspoň podľa prieskumov, najvážnejší protikandidát, diplomat a bývalý šéf ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. Podľa neho môže Pellegrini zneužívať svoj post nielen tým, že je neustále na očiach, ale aj pragmatickejším dôvodom. A to výškou peňazí, ktoré bude treba vynaložiť na kampaň. "Termín prezidentských volieb je naďalej neznámy. Majú sa uskutočniť niekedy na jar, má o ňom rozhodnúť práve Peter Pellegrini," povedal Korčok.

Danko sa obáva rozkladu koalície 

Andrej Danko, podpredseda parlamentu a líder SNS sa obáva, že ak by sa Peter Pellegrini stal prezidentom, vláda sa rozpadne. Povedal to v nedeľu 3. decembra v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Nevylúčil však jeho podporu zo strany SNS. Zdôraznil však potrebu stability v koalícii.

Keďže premiér a líder Smeru Robert Fico nechce kandidovať a Pellegrini sa podľa Danka nevie rozhodnúť, hľadal by tretieho kandidáta, ktorý by dokázal poraziť Ivana Korčoka. Majerský predpokladá, že KDH bude mať vlastného kandidáta na prezidenta. Diskusiu chcú v hnutí ukončiť do konca decembra. Adeptmi sú europoslankyňa Miriam Lexmann a exminister spravodlivosti Viliam Karas.

Ak by šiel kandidovať, chcel by byť nominantom strany Hlas-SD, potom bude hľadať ďalšiu podporu. Zároveň poďakoval za slová o podpore predsedovi vlády a Smeru-SD Robertovi Ficovi. Chce sa uchádzať aj o dôveru SNS, akékoľvek rozhodnutie však bude rešpektovať. O budúcnosť Hlasu-SD sa Pellegrini nebojí. Strana sa podľa neho neplánuje s nikým spájať ani sa vrátiť do Smeru.

Neprekáža mu vypustenie špeciálnej prokuratúry 

V rámci avizovaných zmien v trestných kódexoch Pellegrini neeviduje, že by malo prísť k zmene postavenia alebo fungovania Špecializovaného trestného súdu. Prípadné vypustenie špeciálnej prokuratúry mu neprekáža. "Pre mňa nie je žiaden problém, ak sa nájde spôsob, že sa po 30 rokoch v našom právnom systéme Úrad špeciálnej prokuratúry nebude vyskytovať, pretože to nepovažujem za nič dôležité a vážne, pokiaľ generálny prokurátor ako hlavný, ktorý bdie nad spravodlivosťou, bude garantovať, že to zvládnu aj bez tohto orgánu," skonštatoval. Aktuálny generálny prokurátor Maroš Žilinka má jeho dôveru.

Deklaroval, že všetky vyšetrovania budú ďalej pokračovať. "Keď všetko bude v rámci generálnej prokuratúry, tak to môže byť efektívnejšie," myslí si. Paragrafové znenie navrhovaných zmien ešte nevidel. Úpravy v trestnom práve majú podľa neho priblížiť Slovensko k západnej Európe a civilizovaným krajinám. Ocenil, že členovia vlády dopredu konzultovali zmeny aj s príslušným eurokomisárom.

Dohoda na úpravách v zákone o ochrane oznamovateľov podľa Pellegriniho ešte nie je. Podporuje podstatu zákona, treba však podľa neho spresniť, pre koho a za akých okolností je ochrana určená. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má Pellegriniho dôveru a podporu. Šéf parlamentu od januára avizuje v Národnej rade SR novú smernicu pre médiá, ktorá má vzniknúť v spoluprácu s novinármi. Vylúčil však, že by malo ísť o atak na médiá.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy