Zatiahnuté
Bratislava
Hilda
11.12.2023
Smer sa vo voľbách chystá paralelne sčítavať hlasy. Prečo strany pochybujú o legitimite volieb?
Zdielať na

Smer sa vo voľbách chystá paralelne sčítavať hlasy. Prečo strany pochybujú o legitimite volieb?

BRATISLAVA / Smer sa vo voľbách chystá paralelne sčítavať hlasy. Líder prieskumov už nehovorí iba o policajnom prevrate, ale aj o manipulácii volieb. Treba povedať, že bez dôkazu. Na sčítavanie dozerá v každej volebnej miestnosti niekoľko párov očí, no a termín na nomináciu ich členov politickými stranami už uplynul.

Volebné komisie - 30. septembra sa ich po Slovensku otvorí viac než 6 000

Každá môže mať maximálne 25 členov, teda toľko, koľko je kandidujúcich strán. Počas dňa dozerajú a zapisujú, či ten, kto prichádza smie v danom okrsku voliť. Po uzatvorení miestností rozhodujú, či sú odovzdané hlasy platné, sčítavajú ich, spíšu zápisnicu a výsledky zapíšu elektronicky do informačného systému.

Členovia komisií majú za celodennú prácu nárok na odmenu 62,20 eur. Nominujú ich politické strany a má to svoj dôvod. "Existuje akási krížová kontrola. Vzájomne sa kontrolujú koaličné a opozičné politické strany," priblížila Eva Chmelová riaditeľka Odboru volieb Ministerstva vnútra SR. Volebné komisie musia mať minimálne 5 členov a ak ich neobsadia strany, doplniť ich musí starosta.

Koľko miestností sa stranám podarilo obsadiť?

Deviatky preferenčne najsilnejších strán sme sa opýtali, koľko zo šesťtisíc miestností sa im podarilo obsadiť. Termín na nomináciu totiž uplynul v pondelok, 21. augusta. "Ja myslím, že okolo 4 500, tak nejak by sme mali mať obsadených," uviedol Boris Kollár, predseda hnutia Sme rodina. "Máme ambíciu obsadiť každú jednu volebnú komisiu a myslím, že sa nám to aj podarí," povedal Peter Pellegrini, predseda strany Hlas-SD. "Zhruba 80 až 90 percent okrskárov stále obsadzujeme. V Bratislave bol väčší problém zháňať tých ľudí, ale na východe si to ľudia vážia," povedal Michal Šipoš, predseda poslaneckého klubu strany OĽaNO a priatelia.

Presnú cifru poskytla jediná strana, a to Progresívne Slovensko, ktorému sa podarilo obsadiť 3 536 miestností. "Samozrejme, okrskárov hľadáme, tí sú dôležití pre integritu toho procesu," uviedol Tomáš Valášek, poslanec NRSR.

Smer zatiaľ presné číslo nemá, no Robert Fico ohlásil ambíciu poslať svojich ľudí do všetkých volebných miestností. Obáva sa totiž manipulácie s výsledkom. "Chystáme paralelné sčítavanie hlasov. Budeme mať všetkých šesťtisíc zápisníc z tých miestností, takže si to budeme vedieť skontrolovať," uviedol predseda strany Smer-SD.

Prečo strany pochybujú o legitimite volieb?

Okrem Smeru vyjadruje pochybnosti nad legitimitou volieb aj hnutie Republika. Aj preto jeho členovia s podporou ďalších strán v parlamente presadili ťažko vykonateľný legislatívny nepodarok, ktorým verejné zápisnice prikázali zverejniť. "Je to na mieste," uviedol Kollár.

Na otázku, či majú pochybnosti o legitimite volieb, odpovedali politici rôzne. "Nemám. Ja si myslím, že voľby budú legitímne, že nebudú falšované," povedal Kollár. "Ja som nikdy pri predchádzajúcich voľbách takú pochybnosť nemal a vždy som rešpektoval ten výsledok. Samozrejmé, tá digitálna doba. ale hlavne tá atmosféra spoločnosti nahráva takýmto dohadom," priblížil Pellegrini. "Ako môžem veriť Čaputovej? Vysvetlite mi, ako jej môžem veriť?," vyhlásil Fico.

Podľa Chmelovej ide o mobilizáciu voliča. "Ja to vnímam ako mobilizáciu voličov, politických strán, ako súčasť volebnej kampane," uviedla. "Bez akýchkoľvek dôkazov spochybňujú jeden z pilierov demokracie na Slovensku," doplnil Valášek. "Strašia ľudí a myslím si, že na toto im skočia. Za 30 rokov sa tu neurobil žiaden podvod a teraz zrazu Robert Fico povie bu bu bu a všetci sa z toho idú pokakať" podotkol Šipoš.

Paralelné sčítanie tu už bolo

Robert Fico ale neprichádza s ničím novým. Paralelné sčítanie hlasov sme tu mali napríklad v roku 1998, kedy Mikuláš Dzurinda striedal na poste premiéra Vladimíra Mečiara. Opozícia vtedy nedôverovala ministerstvu vnútra pod vedením HZDS, a tak si situáciu poistila. No a hádajte čo? Výsledky volieb sa nijak nelíšili. "Očakávam od politických strán, že na konci dňa povedia a potvrdia občanom, že môžu byť spokojní, pretože výsledky boli spracované korektne," uzavrela Chmelová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy