Polojasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Videnie sveta aj spolupráca Hlasu a Smeru sú čoraz vzdialenejšie a všimli si to aj v zahraničí
Zdielať na

Videnie sveta aj spolupráca Hlasu a Smeru sú čoraz vzdialenejšie a všimli si to aj v zahraničí

BRATISLAVA / Zatiaľ čo slovenská pravicová scéna sa pomaly kryštalizuje a naďalej hľadá toľko omieľaného lídra, na druhej strane našich politických vôd je ticho. Vo volebných prieskumoch pritom dlhodobo vládnu dve sociálne demokracie. Hlas Petra Pellegriniho a Smer Roberta Fica. Ich spolupráca aj videnie sveta sú však čoraz vzdialenejšie a všimli si to aj v zahraničí.

​Pellegrini sa dostal do čela popularity aj prieskumov takmer od vzniku svojej strany. Za posledný rok sa k nemu dotiahol aj Smer, ktorý zažíva preferenčnú renesanciu. "Vidíme v posledných mesiacoch, že sa už dostal na dostrel Hlasu a tam stagnujú," uviedol riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích. Spolupráca dvoch bývalých politických súputníkov sa priam pýta, no Peter Pellegrini ju už dávnejšie odmietol. A okrem vzťahov z minulosti na to mohol mať hneď dva dôvody. "Väčšia časť voličov Hlasu je už inak hodnotovo nastavená," dodal Hřích.

Dôležitým faktorom je aj to, ako vás vidia v zahraničí. A tu sa zdá, že má navrch Pellegrini. Aspoň podľa nedávnej návštevy Berlína, kde sa stretol s kancelárom Olafom Scholzom a na medzinárodnej scéne prebral žezlo kráľa slovenskej sociálnej demokracie na Slovensku. "Táto návšteva dokazuje, že Hlas je akceptovaným demokratickým subjektom," vyhlásil predseda strany Peter Pellegrini (Hlas-SD). "Ja som sa so všetkými týmito lídrami stretol tisíckrát. A tak z toho nejdeme robiť nejakú agendu," povedal predseda strany Robert Fico (Smer-SD).

"Hlas hovorí, že sme súčasť únie a pomáhame Ukrajine, Smer naopak," upresnil Hřích. Pellegrini mal ďalšie stretnutie s európskymi sociálnymi demokratmi vo Varšave. Pritom Fico tvrdí, že on Pellegrinimu predostrel pred európskymi socialistami červený koberec. "Pellegrini nás o to požiadal, napísal mi list ako najlepšiemu priateľovi. Poznáte to, nedokončím to celé, pochváľ psa..." priznal Fico. Podľa premiéra je dôvod, prečo sa v Berlíne zjavil Pellegrini a nie Fico, jasný. "Počúvam to od lídrov, ktorí s hrôzou pozerajú, čo robí bývalý trojnásobný premiér na Slovensku a ako sa správa. Opúšťa všetky demokratické princípy a smeruje Slovensko do náruče Vladimira Putina," povedal poverený riadením vlády Eduard Heger.

"Na tejto proeurópskej orientácii nemienime nič meniť. Aj vďaka tomu sme rešpektovanou politickou stranou aj v rámci európskych štruktúr," uviedol Pellegrini. "Nemeckí sociálni demokrati nevolia na Slovensku," poznamenal Fico. "Ak to Fico nepochopil, tak mu stretnutie pána Scholza s Pellegrinim pomôže," skonštatoval Heger. Robert Fico sa netají tým, že chce vyhrať ďalšie voľby. Mohlo by to byť Pyrrhovo víťazstvo, ak ostane v domácej, ale aj medzinárodnej izolácii, podobne ako sa to už jednému slovenskému politikovi stalo v roku 1998.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy