Samosprávy a participatívny rozpočet. Obyvatelia Veľkého Šariša sami rozhodujú, na čo dať peniaze

Samosprávy a participatívny rozpočet. Obyvatelia Veľkého Šariša sami rozhodujú, na čo dať peniaze

VEĽKÝ ŠARIŠ / Obyvatelia Veľkého Šariša už po druhý raz dostali príležitosť rozhodovať o časti rozpočtu svojho mesta. Už čoskoro preto budú hlasovať za realizáciu toho, čo práve im v okolí najviac chýba. Niekto pritom podporí nové detské ihrisko, iní zase môžu zabojovať o pouličné osvetlenie.

Detské ihrisko či bezpečnostné retardéry na ceste. To je len zlomok toho, čo si odhlasovali Veľkošarišania vo vlastnom meste aj bez mestských poslancov. Participatívny rozpočet rozbehli pred koronou. 40-tisíc z mestskej kasy plánujú ponechať na samotných občanov. Teraz v tom pokračujú.

40-tisíc sa rozdelilo na pomyselných sedem častí a jednu majú spoločnú celomestskú. Ľudia si tak v rôznych častiach mesta sami rozhodnú, čo im chýba. Niekde pribudol nový záhon či pouličné osvetlenie. "Takýmto krokom sa snažíme ľuďom poskytnúť, aby tie financie končili bližšie pri nich a na druhej strane dáme možnosť rozhodnúť aj o veciach, ktoré sú celomestského charakteru," uviedol primátor mesta Viliam Kall. 

Prvý rok sa prihlásilo do hlasovania prihlásilo asi 8% obyvateľov, no veria, že každým rokom to číslo porastie. Najmä keď ľudia uvidia, že sa čosi okolo nich deje aj vlastným pričinením. "Ja verím, že začiatkom augusta začneme so samotnou realizáciou tých úspešných projektov," poznamenal Kall. "Toto, čo robia Veľkošarišania, to je také dačo ako overovacia séria vo fabrike, toto by si mali okopírovať od nás," odporučil miestny obyvateľ a ekonóm na dôchodku Ľudovít Horánsky. 

"Participatívny rozpočet má asi 60 miest na Slovensku, v prípade obcí to také vôbec nie je, pretože obce to vnímajú ako bežnú komunitu, kde sa skôr dohodnú poslanci s obyvateľmi, na čo pôjdu peniaze. V prípade miest je to v podstate taká interaktívna občianska náuka," skonštatoval ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:15 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Muž, který zabil Dona Quijota
08:25 Královská noc
10:10 Nádech pro lásku