Marcinková: Neexistuje skupina Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany Remišová

27.05.2021 18:58 Noviny.sk Politika

Marcinková: Neexistuje skupina Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany Remišová

BRATISLAVA / Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová navrhla, aby na mimoriadnom sneme kandidoval spoločný kandidát prijateľný pre obe krídla strany, ktorý by bol zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti s tým, že tento návrh skupina okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej odmietla. Predsedníctvo strany Za ľudí v stredu 26. mája pokračovalo v rokovaní o požiadavke časti poslancov strany na zvolanie mimoriadneho snemu. Remišová doplnila, že rozhodnutie zatiaľ nepadlo. ​Poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Vladimíra Marcinková (Za ľudí) na sociálnej sieti napísala, že neexistuje skupina Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany.

Remišová uviedla, že na zvolanie snemu sú v strane rozdielne názory a podporili ho iba tri krajské organizácie. Na krajskom predsedníctve v Bratislave boli podľa nej porušené stanovy. "Ako predsedníčka strany robím všetko preto, aby mimoriadny snem neskončil ešte väčšími spormi. Časť poslancov strany požaduje zmenu súčasného vedenia, kým časť členov zase odmieta, aby stranu viedla Mária Kolíková. Preto som v záujme jednoty strany navrhla, aby na mimoriadnom sneme strany kandidoval spoločný kandidát prijateľný pre obe krídla strany, ktorý by bol zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča," zdôraznila.

"Mimoriadny snem strany môže zvolať iba predsedníctvo strany spoločným rozhodnutím. Som presvedčená, že ak má mimoriadny snem strane pomôcť, musíme ako vedenie strany pred jeho zvolaním dosiahnuť dohodu o cieľoch snemu tak, aby snem napätie v strane zmierňoval, nie zvyšoval," uzavrela Remišová.

Marcinková tvrdenia Remišovej vyvrátila 

​Poslankyňa Národnej rady SR (NR SR) Vladimíra Marcinková (Za ľudí) na sociálnej sieti napísala, že neexistuje skupina Kolíkovej, ako to podsúva predsedníčka strany. "Preto nemôže zaujať spoločný postoj k jej návrhu. Dokonca neexistuje ani žiaden kandidát na post predsedu strany. Nikto sa k tomu neprihlásil," podotkla. Tvrdí, že existuje väčšina poslancov v poslaneckom klube a väčšina členov predsedníctva, ktorí žiadajú zvolanie mimoriadneho snemu. "Rovnako požadujú snem štyri kraje - Žilina, Nitra, Prešov a Košice. V Bratislave predsedníčka strany spochybnila hlasovanie, ktoré dopadlo v prospech snemu. Hlasovanie sa môže zopakovať, navrhol to sám krajský predseda," dodala.

Podľa Marcinkovej sa už týždne snažia s predsedníčkou korektne dohodnúť na termíne snemu

"Veronika Remišová však už dvakrát na predsedníctve nedala hlasovať o zvolaní mimoriadneho snemu, čo poškodzuje stranu Za ľudí a nerozumieme jej postoju. Chceme mať silného lídra, ktorý sa nebojí postaviť na sneme pred členov strany a získať ich dôveru. Naťahovaním času sama stráca dôveru v regiónoch, ktoré by ju teoreticky mohli podporiť," priblížila Marcinková.

Kolíková nevníma v strane Za ľudí žiadne krídla

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) nevníma v strane Za ľudí žiadne krídla. Reagovala tak vyjadrenia predsedníčky strany Veroniky Remišovej, ktorá navrhla, aby na mimoriadnom sneme kandidoval spoločný kandidát prijateľný pre obe krídla strany, ktorý by bol zárukou pokračovania jednoty a stredovej orientácie na liberálneho aj konzervatívnejšieho voliča. Kolíková doplnila, že by bola rada, keby bol normálny snem strany, na ktorom by legitimizovali súčasné alebo nové vedenie strany. 

"V strane prebieha legitímna debata, ktorá súvisí s fungovaním strany smerom dovnútra aj navonok, a preto to nie je otázka zmieru alebo hľadania potenciálneho kandidáta pre zmier, pretože tu nejde o nejaký boj medzi dvoma rôznymi uhlami pohľadu ako niečo konzervatívne alebo liberálne, ako je mylne prezentované v niektorých médiách,“ uviedla Kolíková.

Podľa ministerky je pre stranu na mieste, ak by došlo k debate o nových víziách, prípadne o prehodnotení súčasného vedenia strany. "Nemyslím si, že je na mieste teraz autoritatívne uvažovať len o jednom vhodnom riešení bez zapojenia členov a nakoniec delegátov snemu do celého dialógu,“ uzavrela Kolíková.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel