Matovič sa kľúčového stretnutia o rozpočte nezúčastnil. Na rokovanie poslal zástupcov

Matovič sa kľúčového stretnutia o rozpočte nezúčastnil. Na rokovanie poslal zástupcov

BRATISLAVA / Podarí sa Igorovi Matovičovi presvedčiť Richarda Sulíka a stranu SaS, aby hlasovali za navýšenie rozpočtu? Odpoveď nepoznajú ani v koalícii. Rokovania prebiehajú už týždeň a už v stredu 26.5 sa má o 3,5 miliardovej zmene hlasovať v parlamente.


Napriek miliardám, o ktoré sa má rozpočte navýšiť sociálnym partnerom ho na mimoriadne rokovanie neprišiel predstaviť minister financií. A paradoxne nik z ministerstva financií neprišiel ani opovedať na otázky medzi novinárov.

"Patrí sa aby, či už je to zákon o štátnom rozpočte, alebo jeho novelu predkladal minister financií, o tom niet pochýb. I keď v kontexte toho čo sa deje v súvislosti s osobou ministra financií, tak je asi zbytočné to komentovať,"  uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov Pavol Magdoško.

"Preverovali sme kto môže a všetci boli informovaní o tom, že dôjdu dvaja štátni tajomníci, ktorí pripravovali aj štátny rozpočet," skonštatoval šéf rezortu sociálnych vecí Milan Krajniak.


Zamestnávatelia, či odborári vzali návrh ministerstva financií len na vedomie - tesne pred hlasovaním v parlamente do neho zasahovať nemohli. Podľa nich je ale otázne, či treba bez presného určenia v rozpočte navyšovať stovky miliónov na covid rezervy - čo je aj jedna z výhrad SaS.


"Pokiaľ ide o rozpočtovanie rezervy možno na tretiu vlnu, ktorá možno príde, možno nepríde, tak si myslíme, že ten postup by mohol byť opačný," povedal Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľov.

"Dávať VPS vo výške 10,1 miliardy, to je obrovský bianco šek pre vládu, ktorá môže nakoniec tie peniaze na čokoľvek," myslí si Magdoško z KOZ.

"My tvrdíme, že tie rezervy by mali byť  výrazne nižšie a tým pádom by klesla celá suma, o ktorú sa navyšuje rozpočet  a to by bol priestor na kompromis," uviedol člen SaS a predseda finančného výboru Marián Viskupič.


"Za seba hovorím, že za správnejšiu by som považoval tú verziu, že si vytvoríme rezervu na jesennú vlnu pandémie, ak by prišla. Ak nepríde, tak kľudne  tie peniaze viazať tak, že by boli použité peniaze len na výdavky v súvislosti s pandémiou. S tým nemáme problém," vyhlásil Milan Krajniak.A tak opäť 24 hodín pred hlasovaním nie je v koalícii jednozančná dohoda a nie je jasné o čom sa bude vlastne v stredu v parlmente hlasovať. 


"Nie nemáme finálnu dohodu,"
skonštatoval Viskupič z SaS.

"Bude sa hlasovať o dohodnutom rozpočte, prípadne ak nie, bude sa hlasovať o tej vyššej verzii rozpočtu aj s rezervou," vysvetlil Krajniak.


O čom sa bude teda v parlamente v stredu hlasovať známe nie je. Isté ale je, že otvorenou otázkou a sporom v koalícii zostáva i zákon o dlhovej brdze, do ktorého chce silou mocou SaS dostať aj brdzu daňovú, na čo v koalícii zhoda jednoznačne nie je.

Zdroj: Noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:50 Na chalupe
14:50 Bez servítky
15:50 Nikto nie je dokonalý
14:35 Simpsonovci V.
15:05 Poklady z blšáku II.
15:35 Áno, šéfe! USA IV.
14:20 Prvé oddelenie
14:50 Dr. House VII.
15:45 Dr. House VII.
14:35 Tashiho svet
14:50 Bob a Bobek králiky z klobúka
15:00 Viking Vicky
13:15 Tygří oči
14:55 Štěstí jménem Lucky
16:35 Rivalky na hrazdě