Oblačno
Bratislava
Blažej
3.2.2023
Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský podáva demisiu
Zdielať na
Politika

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský podáva demisiu

BRATISLAVA / Agrominister Ján Mičovský (OĽaNO) po zverejnených informáciách o údajnom korupčnom správaní šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej podáva demisiu. Šéfku SPF vymenoval a berie to za zlyhanie, ktoré vyústilo do jeho demisie. Informoval o tom v utorok na tlačovom brífingu.

"Ja som ako lesník nikdy nechcel vstúpiť do politiky, no uveril som nejakému Igorovi Matovičovi a jeho protikorupčnému hnutiu. Po objasnení so situáciou na SPF som sa mohol spreneveriť svojim protikorupčným princípom, a tváriť sa, že mňa sa to netýka, ale nie. Podávam demisiu. Potrebujem ešte dotiahnuť na rezorte jedno rokovanie, potom odstúpim," povedal Mičovský s tým, že o jeho rozhodnutí podať demisiu sa s nikým nerozprával a je nemenné. Demisiu podá oficiálne v pondelok.

Gabriela Bartošová je podľa Mičovského už bývala generálna riaditeľka SPF

Na agrorezort totiž zaslala svoju oficiálnu rezignáciu. Vláda ju ale bude musieť ešte oficiálne prijať. Bartošovú na post šéfky SPF odporučili Mičovskému ľudia z OĽaNO. "Prezentovali mi ju ako protikorupčnú bojovníčku, ktorá tam už bola a odišla práve pre boj proti korupcii. Ja som mal po nástupe do funkcie veľa povinností, a tak som dal na rady kolegov. Keď som však išiel Bartošovú vymenovať, narazil som na problém jej dávneho vzťahu s mafiánom Milošom Kaštanom. O tomto vzťahu som sa rozprával aj s ňou, tvrdila mi, že bola mladá a nerozvážna a vzťahy dávno ukončila. Toto tvrdenie som prijal a začiatkom marca ju vymenoval. Teda iba pár dní po mojom vymenovaní," pokračoval Mičovský.

Končiaci agrominister ďalej uviedol, že nie je priateľ s matkou šéfky SPF Bartošovou, ako sa objavilo v médiách

Tie práve tento dôvod označili ako možný, že Bartošová bola vymenovaná do funkcie. "Nepoznám ju, je to lož. Bartošová sa ukázala ako veľmi dobrá a talentovaná odborníčka. Výrazne sa ukázala vo vzťahu k pozemkom, najmä pod diaľnicami. Pomohla aj personálnej rekonštrukcii fondu. Podrobnosti jej údajného korupčného správania mi nie sú známe. No pre zachovanie svojej sebaúcty odstúpim," dodal Mičovský.

"Pána ministra Jána Mičovského vnímam ako človeka s veľkým zmyslom pre spravodlivosť. Jeho rozhodnutie akceptujem a vyjadrujem vďaku za odvedenú prácu v rezorte, v ktorom zdedil po bývalých vládach premyslený systém nezaslúžených privilégií a úplatkov. Očista tohto rezortu však bude pokračovať, rovnako ako nastavenie nových spravodlivých pravidiel v dotačnej politike," uviedol predseda vlády SR Eduard Heger.

Hojsík: Odstúpenie Mičovského prekvapilo len tým, že prišlo až teraz

Odstúpenie ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského prekvapilo len tým, že prišlo po jeho dlhodobých problémoch v rezorte až teraz, uviedol podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Martin Hojsík. “Farmári na potenciálne korupčné správanie šéfky SPF upozorňovali ministra už pred rokom, no on ich ignoroval. Je smutné, že pán Mičovský si korupciu v SPF všimol až potom, čo jej šéfku zatkla NAKA,” povedal Hojsík.

Problémov na ministerstve pôdohospodárstva bolo podľa neho viacero. “Takmer všetci ľudia, ktorí s pánom Mičovským pracovali, odišli kvôli jeho manažérskej nekompetentnosti. Dlhodobo problematická príprava slovenského strategického plánu pre Spoločnú poľnohospodársku politiku, nevydarené plány so stropovaním a podporou malých farmárov, pokračujúcu kritickú situáciu v PPA a sledovali sme tiež dlhodobé hádky medzi jeho ministerstvom a ministerstvom životného prostredia o lesoch a ochrane prírody, pričom s pánom Budajom sú z rovnakej strany,” skonštatoval Hojsík.

Za jeho dalšie zlyhanie považuje aj neschopnosť presadiť dôležitosť pôdohospodárstva do slovenského Plánu obnovy. “Nepodarilo sa mu z tohto obrovského balíka peňazí ani jeden cent, čo je z pohľadu našich farmárov žalostný výsledok. Už kvôli tomuto faktu mal odstúpiť, ako to napokon aj sám sľuboval,” doplnil europoslanec.

Novým ministrom pôdohospodárstva by sa podľa Hojsíka mal stať krízový manažér, ktorý dokáže pracovať a bojovať v prospech farmárov, ale aj zosúladiť poľnohospodárstvo a lesníctvo s ochranou prírody a krajinu. “Nemyslím si, že jeho nástupcom by sa mal stať štátny tajomník Martin Fecko, pretože on je súčasťou problému, nie jeho riešením. Takáto personálna výmena nič nerieši. Slovenský vidiek potrebuje krízový manažment a pripraviť sa na budúcnosť,” uzavrel Hojsík.

Súvisiace články

Najčítanejšie